لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

نبرد برای آزادسازی شهر موصل؛ عراق: خسارت شدید به داعش وارد کرده ایم


گروهی از یگان های ارتش عراق در مسیر موصل
گروهی از یگان های ارتش عراق در مسیر موصل

مقام های نظامی عراق می گویند در اولین ساعت های عملیات آزاد سازی موصل توانسته اند خسارت های سنگینی به نیروهای داعش در منطقه جنوب شهر موصل وارد کنند.

رسانه های دولتی عراق روز دوشنبه ۲۶ مهر اعلام کردند پیشروی ها در منطقه الحمدانیه صورت گرفته و توانسته نیروهای نظامی داعش و تجهیزات آنها در این منطقه را نابود کند.

این اولین خبرها از عملیات آزاد سازی شهر موصل از دست داعش است که عملیات آن، بامداد دوشنبه با اعلام نخست وزیر عراق آغاز شد.

حیدر العبادی بامداد دوشنبه با حضور در تلویزیون عراق اعلام کرد که «ناقوس پیروزی به صدا در آمده است.» به گفته او آزاد سازی موصل با هدف آزادی یک میلیون نفر در این شهر از دست تروریسم صورت می گیرد.

همزمان با اعلام آغاز عملیات آزاد سازی شهر موصل توسط حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بامداد دوشنبه به وقت بغداد، وزیر دفاع ایالات متحده با صدور بیانیه ای این عملیات را «لحظه ای تعیین کننده»‌ نامید.

اشتون کارتر در بیانیه ای که به مناسبت عملیات موصل صادر کرد، یادآور شد لحظه تعیین کننده ای در تلاش ها برای شکست داعش آغاز شده است.

به گزارش رویترز، آقای کارتر افزود:‌ ما اطمینان داریم که شرکای عراقی مان بر دشمن مشترک مان غلبه می کنند و شهر موصل و باقی عراقی ها از دست وحشیگری و تنفر داعش آزاد خواهد شد.

حمله نیروهای دولت عراق به موصل گام مهمی در نبرد این کشور با داعش محسوب می شود.

شهر موصل در شمال عراق و در ساحل غربی رود دجله قرار دارد که از سال ۲۰۱۴ به اشغال نیروهای داعش در آمد. این گروه موصل را مرکز خود در عراق نامید.

نیروهای عراقی و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا تاکنون چندین شهر از جمله الرمادی و فلوجه را از دست نیروهای داعش خارجه کرده اند اما عملیات موصل هنوز انجام نشده است.

برخی کارشناسان نظامی به صدای آمریکا گفته اند آزاد سازی این شهر که مقر داعش در عراق محسوب می شود، کار آسانی نیست.

موصل دومین شهر بزرگ عراق و بزرگترین شهری است که در اختیار نیروهای داعش است.

عملیات آزاد سازی موصل در حالی آغاز شد که هفته پیش ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا حملات هوایی به این شهر را افزایش داده بود.

آسوشیتدپرس گزارش داده بود در یک هفته اخیر ۵۰ حمله هوایی علیه مواضع دولت اسلامی موسوم به داعش در شهر موصل و اطراف آن صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG