لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

چرا موصل در جنگ با داعش تعیین کننده است؟


مردم از موصل فرار می کنند. پیش بینی می شود صد هزار نفر به ترکیه فرار کنند.
مردم از موصل فرار می کنند. پیش بینی می شود صد هزار نفر به ترکیه فرار کنند.

نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه های کرد عملیاتی را برای شکست شبه نظامیان افراطی داعش از شهر موصل آغاز کرده اند. روزنامه نیویورک تایمز در فهرستی دلایل اهمیت استراتژیک و نمادین شهر موصل را برشمرده است:

جمعیت: موصل که روزگاری بیش از دو میلیون ساکن آن بودند، دومین شهر بزرگی بود که به تصرف داعش درآمد. این شهر به داعش بهترین دستاویز را داد تا به عنوان خلافتی اسلامی اعلام موجودیت کند چرا که این شهر به منبع عمده درآمد مالیاتی و کار اجباری برای داعش بدل شد.

نقش کمک رسانی: موصل در صورت بازپس گیری، می توانست در نهایت پذیرای صدها هزار آواره باشد. از سویی این شهر جایی است که صدها زن یزیدی و کودکانی که به اسارت گرفته شده اند، نگهداری می شوند.

فرهنگ: موصل یک شهر باستانی آسوری و کانون سایت های باستانی و تاریخی است که از سوی داعش تهدید شده اند. میراث فرهنگی موصل در هویت عراقی نقشی محوری دارد و این امید را زنده نگاه می دارد که یک بار دیگر کشور عراق به سوی یک جامعه چندفرهنگی پیش برود.

جمعیت شناسی: در کشوری که حکومت آن در دست گروه های سیاسی شیعه است موصل بزرگترین شهر سنی نشین است. این شهر تا قبل از حمله داعش مرکز بزرگترین جمعیت مسیحی عراق نیز بود.

منابع: عملیات تسلیحات شیمیایی داعش در موصل مستقر است و این گروه با حمله به مهمات آمریکایی ها خود را به شدت در این شهر تقویت کرد. موصل شبکه جاده ای و منابع فراوانی دارد و همچنین جایی است که گروه داعش وقتی که هنوز به عنوان القاعده عراق شناسایی می شد، مخفیانه تشکیل موجودیت داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG