لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

عملیات موصل و نگرانی ها برای صدها هزار غیرنظامی ساکن این شهر


با آغاز عملیات آزادسازی موصل از داعش، سرنوشت بیش از یک میلیون غیرنظامی که در این شهر هستند نامعلوم است.

شبکه خبری سی.ان.ان می گوید انتظار می رود که عملیات موصل هفته ها طول بکشد و با شاخص قرار دادن علمیات فلوجه و رمادی میتوان پیش بینی کرد که عملیات موصل پیچیده باشد.

در شمال عراق در اطراف جاده اصلی موصل پر از روستاهای کوچک و بزرگ است اما ساکنین موصل شانس برای خروج از شهر کم است چرا که زیر تهدید تک تیراندازها، مین های کارگذاشته شده و همچنین گرسنگی و تشنگی با خطر مرگ مواجهند.

سی.ان.ان می گوید اما ماندن نیز آنان را در اختیار گروهی می گذارد که به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی معروف و شناخته شده است.

فرمانده عملیات مشترک عراق روز دوشنبه با صدور بیانیه ای به ساکنین استان نینوا که موصل را نیز در برمی گیرد هشدار داد که تا حد ممکن از مواضع داعش دور بمانند «چرا که این نقاط اهدافی هستند که ممکن است هدف حمله قرار گیرند.»

تا قبل از ظهور داعش بیش از دو میلیون نفر در موصل زندگی می کردند. امروز حدود نیمی از این جمعیت باقی مانده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد درباره غیرنظامیان موصل در جریان عملیات آزادسازی این شهر ابراز نگرانی کرده و گفته است که بسیاری از ساکنین موصل هنوز می توانند از این شهر خارج شوند.

برونو گدو نماینده آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در عراق هفته گذشته گفت که خروج غیرنظامیان از موصل می تواند «یکی از بزرگترین بحران های آواره سازی ساخته دست بشر را رقم زند.»

در حال حاضر کمپ هایی برای اسکان پناهجویان برپا شده است.

شورای پناهجویان نروژ از طرف های درگیری خواسته تا تامین امنیت غیرنظامیان را فراهم کرده وبه آنان امکان خروج از شهر را بدهند.

این نهاد گفت کمپ های اضطراری در اطراف موصل برای ۶۰ هزار نفر در نظر گرفته شده اما تخمین زده می شود که جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر در روزهای اول عملیات از شهر خارج شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG