لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

مسعود بارزانی: پیشمرگه‌ها ۲۰۰ کیلومتر مربع از اطراف موصل را از داعش پس گرفتند


نیروهای کرد در عملیات آزادسازی موصل در یکی از روستاهای اطراف شهر
نیروهای کرد در عملیات آزادسازی موصل در یکی از روستاهای اطراف شهر

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق می گوید نیروهای کرد عراقی در اولین روز عملیات، ۲۰۰ کیلومتر مربع را از داعش پس گرفتند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، بارزانی مناطق بازپس گرفته شده را در روز دوشنبه «نقطه عطفی در جنگ علیه تروریسم» توصیف کرد و در عین حال هشدار داد که بیرون راندن داعش از موصل الزاما به معنای پایان تروریسم یا خشونت در این کشور نخواهد بود.

شورای امنیتی کردستان می گوید نیروهای پیشمرگه با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی بیش از پنج روستا در شرق موصل را پس گرفتند.

بارزانی می گوید نیروهای کرد به شهر وارد نخواهند شد. پیشتر مقامات کرد گفته بودند که اراضی بازپس گرفته شده از داعش توسط نیروهای پیشمرگه به قلمرو اقلیم کردستان عراق ضمیمه خواهد شد.

مقام های نظامی عراق می گویند در اولین ساعت های عملیات آزاد سازی موصل توانسته اند خسارت های سنگینی به نیروهای داعش در منطقه جنوب شهر موصل وارد کنند.

رسانه های دولتی عراق روز دوشنبه ۲۶ مهر اعلام کردند پیشروی ها در منطقه الحمدانیه صورت گرفته و توانسته نیروهای نظامی داعش و تجهیزات آنها در این منطقه را نابود کند.

حیدر العبادی بامداد دوشنبه با حضور در تلویزیون عراق اعلام کرد که «ناقوس پیروزی به صدا در آمده است.» به گفته او آزاد سازی موصل با هدف آزادی یک میلیون نفر در این شهر از دست تروریسم صورت می گیرد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز در بیانیه ای که به مناسبت عملیات موصل صادر کرد، یادآور شد لحظه تعیین کننده ای در تلاش ها برای شکست داعش آغاز شده است.

حمله نیروهای دولت عراق به موصل گام مهمی در نبرد این کشور با داعش محسوب می شود.

شهر موصل در شمال عراق و در ساحل غربی رود دجله قرار دارد که از سال ۲۰۱۴ به اشغال نیروهای داعش در آمد. این گروه موصل را مرکز خود در عراق نامید.

XS
SM
MD
LG