لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۷

عفو بین‌الملل: بیش از ۷۶۰ هزار نفر خواهان بررسی نقض جدی حقوق بشر در ایران هستند


مهسا امینی - آرشیو
مهسا امینی - آرشیو

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ۷۶۰ هزار نفر در ۲۱۸ کشور و قلمروی جهان خواستار مداخله سازمان ملل برای بررسی نقض جدی حقوق بشر در ایران هستند.

بنا به گزارش این سازمان این عده با افزودن صدای خود به دادخواست‌‌های عفو بین‌الملل، خواستار ایجاد یک مکانیسم مستقل از سوی سازمان ملل متحد برای انجام تحقیقات و بررسی در جهت مسئول شناختن حکومت ایران برای ارتکاب جدی‌ترین جنایات تحت قوانین بین‌المللی هستند.

بنا بر گزارش عفو بین‌الملل، بیش از ۲۰۰ نفر از جمله ۳۰ کودک، از زمان آغاز اعتراضات گسترده در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور)، تا به امروز در سرکوب مرگبار مقامات جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

پس از کشته شدن مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، دور تازه‌ای از اعتراضات سراسر ایران را در برگرفته‌است.

نازنین بنیادی بازیگر بریتانیایی ایرانی تبار و سفیر سازمان عفو بین‌الملل در بریتانیا، روز چهارشنبه درخواست‌های خود را برای اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این راستا به گوش مقامات این سازمان در نیویورک رسانید. دفاتر عفو بین‌الملل در سراسر جهان نیز دادخواست‌های خود را به وزارتخانه‌های خارجه خود تحویل داده‌اند.

هفته گذشته، ده کارشناس سازمان ملل متحد، از جمله گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از شورای حقوق بشر خواستند که فوراً در این زمینه اقدام کنند. ایجاد یک مکانیسم تحقیقاتی بین‌المللی در مورد ایران در یک نشست ویژه یکی از عمده خواسته‌های مطرح شده بود.

این فراخوان توسط عفو بین‌الملل و ۴۲ سازمان حقوق بشر دیگر حمایت شده است. وزیر امورخارجه آلمان نیز اعلام کرد که آلمان از تشکیل جلسه ویژه برای ایجاد مکانیسم سازمان بین‌الملل در خصوص بررسی رخدادهای ایران حمایت خواهد کرد.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که مکانیسم سازمان ملل بررسی جنایات تحت قوانین بین‌المللی و نقض جدی حقوق بشر توسط مقامات جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات سراسری را از دسامبر سال ۲۰۱۷ باید آغاز کند.

XS
SM
MD
LG