لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

شورای امنیت برای بررسی سرکوب معترضان در ایران نشست غیررسمی برگزار می‌کند


جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر آن سازمان در شهر نیویورک، آرشیو
جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر آن سازمان در شهر نیویورک، آرشیو

روز چهارشنبه یک نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به ابتکار آمریکا و آلبانی، در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود.

در این نشست که به میزبانی نمایندگی آمریکا و آلبانی برگزار می‌شود، آخرین وضعیت حقوق بشر در ایران در بحبوحه تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان در ایران بررسی می‌شود.

شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، نازنین بنیادی (بازیگر و فعال حقوق‌بشر)، به همراه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران در این نشست درباره شرایط حقوق بشری در ایران و تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم معترض گفتگو خواهند کرد.

هدف از این نشست برجسته و علنی کردن اقدامات جمهوری اسلامی برای سرکوب مداوم زنان و دختران و دیگر اقشار جامعه ایران است و می‌تواند منجر به تحقیقات معتبر و مستقل در مورد نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی شود.

قرار است در این نشست اقدامات جمهوری اسلامی از جمله استفاده مداوم و غیرقانونی مقامات از زور علیه معترضان، و تعقیب مدافعان حقوق بشر و ناراضیان در خارج از کشور برای ربودن یا ترور آنها بر خلاف قوانین بین المللی، مورد بررسی قرار بگیرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، نیز تاکید کرده است که باید تحقیقات سریع، بی‌طرفانه و مؤثر در مورد مرگ مهسا امینی هنگام بازداشت در گشت ارشاد توسط یک مرجع ذی‌صلاح مستقل انجام شود.

از زمان کشته شدن مهسا امینی، هزاران زن و مرد ایرانی برای اعتراض به سرکوب حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و نابرابری ساختاری جنسیتی و بدتر شدن شرایط اقتصادی و فساد دولتی و سوء مدیریت منابع مالی و طبیعی ایران توسط جمهوری اسلامی به خیابان‌های کشور آمدند.

نیروهای امنیتی حکومتی، در واکنش به حضور مردم، دست به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات زده‌اند. اعتراضات ادامه دارد و مقامات جمهوری اسلامی سرکوب سیستماتیک خود را ادامه می‌دهند.

برخی گزارش‌ها از بازداشت و شکنجه زنان و مردان و کودکان و حتی خشونت جنسی علیه آنان حکایت دارد.

عفو بین‌الملل گزارش می‌دهد که مقامات ایرانی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی شبه‌نظامی بسیج و فرماندهی نیروی انتظامی دستور «مقابله شدید» با معترضان را صادر کرده‌اند.

به گفته گروه های حقوق بشری تا روز ۱۶ اکتبر (حدود دو هفته پیش) و در جریان سرکوب مردم معترض از سوی حکومت دست کم ۲۴۰ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین گزارش می‌دهد که دست کم ۲۳ کودک از زمان آغاز اعتراضات به دلیل استفاده جمهوری اسلامی از زور غیرقانونی کشته شده‌اند. ده‌ها فعال جامعه مدنی، روزنامه‌نگار و وکیل نیز بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG