لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

مولوی عبدالحمید در نماز عید فطر: اعتراض حق مردم است؛ حکومت به خواست مردم تن دهد


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز عید فطر این شهر.
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز عید فطر این شهر.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز جمعه ۱ اردیبهشت در نماز عید فطر این شهر، گفت که اعتراضات حق مردم است و باید به خواسته‌های مردم تن داد.

در یک فایل صوتی که کانال تلگرامی مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، منتشر کرده به نقل از او آمده است که خواست مردم «آزادی زندانیان سیاسی» است و در نهایت باید به خواسته اکثریت قاطع ملت ایران توجه شود.

او با اشاره به سرکوب معترضان در «جمعه خونین زاهدان» در مهرماه گذشته گفت: «مردم زاهدان خواهان اجرای عدالت و مجازات عاملان و آمران شلیک به مردم هستند... ما از حق مردم نمی‌گذریم.»

روز جمعه هشتم مهر ماه پس از اتمام نماز جمعه اهل سنت در شهر زاهدان، درگیری شدیدی میان نیروهای نظامی با معترضان در گرفت که بر اثر آن بنا بر گزارش‌ها بیش از یکصد نفر کشته و حدود سیصد تن نیز زخمی شدند. خبرگزاری‌های حکومتی اما در آن زمان مدعی شدند پس از اتمام نماز جمعه، اهل سنت با تجمع، سنگ‌پرانی، و تعرض به کلانتری ۱۶ زاهدان موجب ایجاد تنش و درگیری با نیروهای مستقر در کلانتری شدند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز عید فطر همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی و نارضایتی‌های اقشار گوناگون مردم کشور گفت: «همه بدهکارند و تحت فشار هستند. مسئولان امر باید این مساله را دقت کنند و بدانند که نارضایتی خیلی گسترده و بزرگ است. شاید مناسب نباشد آماری بدهم اما مسئولان بررسی کرده‌اند و خوب می‌دانند که نارضایتی مردم گسترده است. ما توصیه دلسوزانه‌مان این است که با مردم کنار بیایند. آنها باید به خواسته‌های به حق مردم ایران تن بدهند. تا زمانی که مردم همراهی نکنند و نارضایتی نباشد، در کشور مشکلات بیشتر می‌شود.»

او گفت: «این طور نیست که حالا مردم خاموش هستند یعنی ملت راضی است. ملت خیلی نارضایتی، رنج، و پریشانی گسترده دارد. باید با این ملت کنار آمد. باید با این ملت نشست و صحبت کرد و رضایت این مردم گرفته شود و به هر راهی که این مردم راضی هستند، مشکلات و مسایل باید حل شوند.»

مولوی عبدالحمید در پایان بر لزوم ایجاد تغییرات بزرگ در کشور تاکید کرد و گفت که با تغییرات جزئی رضایت مردم تامین نمی‌شود. به گفته او «بهبود روابط با همسایگان خوب است اما نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند و باید با همه دنیا رابطه حسنه داشته باشیم. همچنین تا در داخل تغییرات قابل توجه صورت نگیرد مشکلات مردم حل نمی‌شود.»

XS
SM
MD
LG