لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

محسن برهانی، حقوقدان، با اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» بازداشت شد


محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه
محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه

با پایان یافتن رأی‌گیری حکومتی در ایران، محسن برهانی، حقوقدان و استاد تعلیق شده دانشگاه، و یکی از موافقان شرکت در این رویداد، روز یک‌شنبه با اتهاماتی از جمله «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» بازداشت و روانه حبس شد.

چند وکیل دادگستری روز یک‌شنبه ۱۷ تیر در شبکه اجتماعی ایکس از بازداشت محسن برهانی خبر دادند و برادر او احمد برهانی نیز بازداشت این حقوقدان را تأیید کرد.

احمد برهانی در اینستاگرام نوشته است که برادرش «بالأخره پس از فراز و نشیب‌های بسیار و با وجود باقی ماندن اشکالاتی در پرونده» بازداشت شد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، هم اعلام کرد محسن برهانی که «پیشتر در فرآیند رسیدگی به یک پرونده قضایی در محاکم قضایی محکوم و حکم وی قطعی شده بود برای اجرای حکم قانونی دادگاه، احضار و به زندان معرفی شد.»

محسن برهانی پیش از این به «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، رفتار خلاف شئون روحانیت از طریق توهین به قضات و روحانیت، و تبلیغ علیه نظام» متهم شده بود که بر اساس گزارش‌ها، از اتهام آخر تبرئه شده بود.

این حقوقدان از جمله افرادی بود که در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی شهروندان را به شرکت در رأی‌گیری حکومتی به نفع یکی از نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی تشویق می‌کرد؛ از جمله، او پس از اعلام نام مسعود پزشکیان به عنوان رئیس منتخب دولت، در ایکس نوشت: «و این گونه خداوند ایران و ایرانیان را نجات داد.»

برخی کاربران با اشاره به مواضع اخیر او گفته‌اند «محسن برهانی یکی از آنهایی که رأی داد تا اوضاع بدتر نشود، بازداشت شد.»

برخی دیگر نیز به تلاش او برای آزادی بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ و مواضعش در خصوص اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» اشاره کرده‌اند.

آقای برهانی یکی از منتقدان اعدام معترضان در ارتباط با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بود و علاوه بر انتقاد از نسبت دادن اتهامات «محاربه» و «افساد فی‌الأرض» به معترضان و صدور احکام اعدام برای آنان، به پخش «اعتراف اجباری» نیز اعتراض کرده بود.

XS
SM
MD
LG