لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

«کارشکنی نهادهای امنیتی» برای طولانی‌تر کردن «حبس ظالمانه» توماج صالحی


صفحه منتسب به توماج صالحی در شبکه اجتماعی «ایکس»، از کارشکنی نهادهای امنیتی برای طولانی‌تر کردن «حبس ظالمانه» این رپر معترض خبر داده و خواستار تبدیل «قرار بازداشت بی‌پشتوانه توماج صالحی به قرار وثیقه» شده است.

بر پایه اطلاعات منتشرشده در این صفحه در روز شنبه ۱۶ تیرماه، به رغم گذشت دو هفته از نقض احکام صادرشده علیه توماج صالحی، مسئولان دادگاه انقلاب استان اصفهان با هدف ادامه «حبس ظالمانه» او، از اعلام وصول پرونده برای تعیین تکلیف و تعیین شعبه جدید خودداری کرده‌اند.

به تازگی، دیوان عالی کشور در ایران، علاوه بر نقض حکم اعدام توماج صالحی، محبوس در زندان دستگرد اصفهان، حکم حبس۶ سال و سه ماه برای این رپر معترض را نیز «مازاد بر مجازات قانونی» اعلام کرد.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، این اقدام را «تظاهر به نرمش» جمهوری اسلامی با هدف «گمراه‌کردن جهان» و ترفند قضایی «رژیم ایران» برای «ساکت کردن دگراندیشان» دانست.

صفحه منتسب به توماج صالحی، با تاکید بر «بی‌‌پایه و اساس بودن اتهامات» وارده علیه توماج صالحی و گذشت بیش از یک سال از «بازداشت غیرقانونی» او اضافه کرده:«با نقض اتهامات وارده، دو هفته است که توماج بدون هرگونه توجیه حقوقی و بصورت بلاتکلیف در بازداشت غیرقانونی بسر میبرد.»

سازمان عفو بین‌الملل هم در تیرماه سال جاری به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرد که به جای طولانی کردن روند قانونی پرونده علیه این رپر زندانی، او را «فورا و بدون قید و شرط» آزاد کنند.

توماج صالحی اوایل آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» بازداشت و روانه زندان شد. او یک سال بعد با قید وثیقه آزاد اما پس از چند روز بار دیگر بازداشت شد.

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان روز ۳۰ فروردین سال جاری این خواننده معترض را به اتهام «اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی» محاکمه و حکم اعدامش روز ۵ اردیبهشت به وکلایش ابلاغ شد.

XS
SM
MD
LG