لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

پرونده‌ای در حبس؛ محمد نوری‌زاد به دو سال دیگر زندان محکوم شد


محمد نوری‌زاد، یکی از امضا کنندگان «نامه درخواست استعفای خامنه‌ای»
محمد نوری‌زاد، یکی از امضا کنندگان «نامه درخواست استعفای خامنه‌ای»

محمد نوری زاد، فعال مدنی محبوس در زندان اوین بابت پرونده‌ای که به‌تازگی در دوران حبس، علیه وی گشوده شده است، به دو سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا، آقای نوری زاد بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و از بابت اتهام «تخریب در و پنجره اتاق رئیس اندرزگاه» به یک سال حبس محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی یک سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال مدنی بیست و چهارم خردادماه، از بابت این پرونده که علیه وی در دوران حبس مطرح شد، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

محمد نوری زاد، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار ۶۶ ساله ایرانی در سال‌های اخیر به علت فعالیت‌های مدنی و ملاقات با خانواده‌های زندانیان سیاسی، بارها بازداشت و حبس شده است.

آقای نوری‌زاد از ۱۴ فعال مدنی است که در خرداد سال ۹۸ با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شدند.

او حدود دو ماه پس از امضای نامه بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به ۱۵ سال زندان، دو سال تبعید به شهرستان ایذه و دو سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

محمد نوری‌زاد همچنین در اردیبهشت سال ۹۹ به یک سال زندان دیگر به دلیل دفاع از حقوق بهائیان ساکن شهرستان ایوانکی در استان سمنان محکوم شد.

او در مرداد سال ۹۹ در پرونده دیگری در دادگاه کیفری دو مشهد به دلیل حضور در مقابل ساختمان محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، به «اخلال در نظم عمومی» متهم، و به ۸ ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و تبعید به طبس و برای اتهام «نشر اکاذیب» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد؛ حکمی که در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی نیز تایید شد.

این فعال مدنی سپس در سال ۹۹ از زندان وکیل آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد.

محمد نوری‌زاد در ۲۶ آبان سال ۱۴۰۰، در پی موافقت دادستان با توقف اجرای حکم، از زندان اوین آزاد شد، اما کمی بعد؛ در روز سوم بهمن همان سال برای گذراندن باقی‌مانده دوران محکومیتش به زندان اوین احضار شد.

آقای نوری‌زاد در زمانی که در مسیر بازگشت به زندان اوین بود، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت:‌ «به رغم آن که وکیل مدافعش با اسناد و مدارک اعلام کرده است که وی‌ باید تحت درمان باشد و نیاز به چند عمل جراحی دارد، با درخواست مرخصی‌اش موافقت نشده است.»

او تاکید کرد که با ورود به زندان، اعتراضات خود را شروع خواهد کرد و تقاضای مرخصی نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG