لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

شکایت خانواده مهسا امینی از عاملان دستگیری و مرگ دخترشان


مهسا امینی و سوگواری خانواده‌اش
مهسا امینی و سوگواری خانواده‌اش

یکی از وکلای مدافع خانواده «مهسا امینی» گفته است که خانواده او از «عاملان دستگیری مهسا» از زمان رسیدن او به پلیس امنیت اخلاقی و سپس جریان تحقیقات و صحبت کردن با او، به «دادسرای جنایی تهران» شکایت کرده‌اند.

صالح نیکبخت، وکیل دادگستری به خبرگزاری دولتی «ایسنا» گفته است که خانواده مهسا امینی از زمان رسیدن فرزندشان به «پلیس امنیت اخلاقی» و سپس «جریان تحقیقات و صحبت کردن با او»، شکایت کرده‌اند.

نیکبخت گفته است که او به همراه «علی رضایی» دیگر همکارش وکالت «اولیای دم پرونده مهسا امینی» را برعهده گرفته است و روز دوشنبه چهارم مهرماه «یکی از ما در دادسرای جنایی حضور یافت» و توضیحاتی را به محمد شهریاری (معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران) داد و پس از آن «بازپرس ویژه پرونده» از وکیل پرونده، پدر، برادر و دخترخاله مهسا امینی «تحقیق» کرد.

مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل شهر سقز استان کردستان ایران در پی سفر خانوادگی به تهران، دو هفته پیش توسط نیروهای موسوم به «گشت ارشاد» و «پلیس امنیت اخلاقی تهران» به دلیل آنچه «پوشش نامناسب» اعلام شد، دستگیر شد. او در بازداشت بیهوش و پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

وکیل مدافع خانواده «مهسا امینی» خبر داده است که در جلسه با سرپرست دادسرای جنایی تهران و بازپرس پرونده، از آنها خواسته شده تا با توجه به «وضعیت خاص پرونده»، تحقیقات لازم و دقیق از «نحوه بازداشت تا جریان انتقال مهسا به بیمارستان کسرا» و ارائه فیلم و عکس «همه لحظات بازداشت و ماندن او در پلیس اخلاقی» در اختیار آنها قرار گیرد.

صالح نیکبخت با بیان اینکه «حق دسترسی دائم به پرونده» نیز از دیگر خواسته‌های مطرح شده بوده، افزوده است که محمد شهریاری در این جلسه «قول داده» که علاوه بر پزشکان پزشکی قانونی، «هیات پزشکی» که خانواده مهسا امینی معرفی می‌کنند نیز در جریان «تحقیقات و ایرادات احتمالی وکلا و خانواده» قرار گیرند و به نظرات آنان نیز توجه شود.

چند روز بعد و پس از انتشار عمومی خبر دستگیری و بستری شدن مهسا امینی (در حالی که بیهوش بود و هوشیاری نداشت) در برخی رسانه‌های داخلی و فضای مجازی که حساسیت کاربران بسیاری را برانگیخت، فرماندهی پلیس ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که او بدون دخالت نیروهای نظامی و «هیچ گونه برخورد فیزیکی»، در بیمارستان درگذشته است.

صالح نیکبخت، وکیل مدافع خانواده «مهسا امینی» همچنین گفته است که «هفته آینده» برای «حضور در دادسرا» همراه امجد امینی (پدر مهسا امینی) حضور خواهد یافت ولی به دلیل اینکه «پدر مهسا امینی برای رفت و آمد مشکلاتی دارد» از ما «خواستند» که به اطلاع بازپرس پرونده و ریاست دادسرای جنایی برسانیم که با توجه به معرفی وکلا، «دیگر نیازی به حضور پدر و مادر ایشان نباشد.»

در شرایطی که پزشکی قانونی جمهوری اسلامی بیست و ششم شهریورماه اعلام کرد که «نمونه‌برداری‌ها» از پیکر مهسا امینی انجام شده و نتایج تا «سه هفته دیگر» مشخص می‌شود، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران به نقل از یک «منبع آگاه» نوشته بود «جزئیات و علت فوت» مشخص شده و عوارض قبلی و بیماری‌های زمینه‌ای دوران کودکی بوده است.

امجد امینی، پدر مهسا امینی، پیش از این به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است دخترش ورزشکار بود و در طول عمرش هیچ بیماری جدی‌ای نداشت.

امجد امینی بیست و هفتم شهریورماه به «صدای آمریکا» گفته است که پزشکان بیمارستان کسری تهران به او گفته‌اند اگر ماموران پلیس جمهوری اسلامی «۱۰ دقیقه زودتر» دخترش را به بیمارستان رسانده بودند، او «زنده می‌ماند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG