لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

رويکرد شرکت‌های اوکراینی به بازار داخلی برای جایگزینی روسیه


با ادامه افزايش تنش‌ها بين کیف و مسکو، شرکت‌های اوکراینی به‌دنبال يافتن فرصتهای تجاری در جاهای ديگری هستند.

در شهر شرقی خارکیف، در نزدیکی مرز روسیه، تغییرات اقتصادی در جریان است. شما در یک روز گرم تابستان، سوار بر ترامواهای برقی در یک پارک تفریحی در خارکیف، هرگز نمی‌توانيد حدس بزنيد در همان نزديکی جنگی جريان دارد.

در فاصله تنها چند صد کیلومتری از خارکف ارتش اوکراین، در جنگی که ماه‌ها به‌طول انجاميده و موجب شکافی در کشور شده است، با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه مبارزه می‌کند.

با وجود جنگ در استان همسایه، دونتسک، خارکیف نسبتاً در آرامش بسر می‌برد، اما اقتصاد آن به دلیل تنش با روسیه، ضربه خورده است. از اين‌رو، صاحبان کسب و کار به دنبال فرصتهای تجاری در جاهای دیگر هستند.

پيش از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی در سال ۱۹۹۹، در مکان‌هایی مانند خارکیف، صنایع در خدمت نيازهای شوروی سابق ساخته شد. اوکراین هنوز حدود ۲۵ درصد از محصولات خود را به روسیه صادر می‌کند.

این موارد شامل محصولات کشاورزی مانند روغن دانه آفتابگردان، و همچنین مواد غذایی دیگر و ماشین آلات سنگین است.

اما محدودیت‌های جدید تجاری روسیه بر محصولات اوکراین اکنون شروع به تاثيرگذاری بر کسب‌وکارهای محلی کرده است.

روسیه در حال حاضر محدودیت‌هايی بر واردات مواد غذایی از اوکراین وضع کرده است و صادرکنندگان اوکراينی در مورد ضوابط و مقررات گمرکی جديدی که برای دسترسی به بازارهای روسیه به اجرا گذاشته شده شکايت دارند.

ناظران می‌گويند افزایش فشار از جانب مسکو مشوق تجار و صاحبان کسب‌وکار در خارکیف شده تا برای فرصت‌های تازه، بطور فزاینده‌ای، به بازارهای داخلی در اوکراین توجه کنند.

یکی از بزرگترین صنایع خارکیف تولید وسایل نقلیه نظامی است که توسط روسیه خریداری می‌شد. از قضا، شورشیان در حال مبارزه با ارتش اوکراین متهم شده‌اند که تجهیزات مورد استفاده آنها را روسیه تامین کرده است.

دولت منطقه‌ای جدید تمرکز خود را معطوف صنایع دفاعی برای حمایت از اقتصاد محلی و همچنین نیروهای مسلح کشور کرده است.

ایگور بالوتا رئیس دولت خارکیف می‌گوید، مدت طولانی بود که اين صنعت در دولت‌های قبلی نادیده گرفته می‌شد.

حکومت جدید رئيس جمهوری، پترو پوروشنکو، موافقت کرده است برای تشویق همکاری‌های اقتصادی با غرب، به گسترش تجارت و عقد معاملات با اتحادیه اروپا بپردازد.

اما روسیه همچنان موتور اقتصادی منطقه است، و بزرگترین اهرم آن تا حد زیادی ناشی از عرضه گاز طبیعی است.

در این میان، با شدت گرفتن جنگ، خارکیف نسبت به چشم‌انداز کسب و کار در بازار داخلی خوشبین است.

XS
SM
MD
LG