لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

واژگونی قایق حامل مهاجران در کانال مانش دست‌کم ۶ تن کشته به جا گذاشت


عملیات نجات در بندر کاله فرانسه، پس از واژگون شدن قایق حامل مهاجران در کانال مانش
عملیات نجات در بندر کاله فرانسه، پس از واژگون شدن قایق حامل مهاجران در کانال مانش

مقامات محلی فرانسه گفتند که واژگون شدن یک قایق حامل مهاجران که قصد عبور از کانال مانش، از این کشور به سوی بریتانیا را داشت، جان دست‌کم شش تن را گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های فرانسوی اضافه کردند که نزدیک به ۶۰ تن نجات یافته‌اند.

فرانک دهرسین، شهردار محلی به رویترز گفت که عملیات نجات گسترده‌ای در حوالی ساعت ۶ صبح به وقت محلی آغاز شد؛ آن هم در شرایطی که ده‌ها قایق حامل مهاجران سعی داشتند همزمان از کانال مانش عبور کنند.

او گفت: «تعدادی از قایق‌ها با مشکلات جدی مواجه شده بودند و متاسفانه در نزدیکی شهر ساحلی سنگات اجساد این مهاجران پیدا شد.»

فرمانداری دریایی فرانسه تایید کرد که دست‌کم شش تن در این حادثه جان باختند و گفت که عملیات جستجو و نجات هنوز ادامه دارد.

کانال مانش که بین فرانسه و بریتانیا قرار دارد، یکی از پر رفت و آمد‌ترین مسیرهای کشتیرانی در جهان است. جریان قوی آب این کانال، عبور از آن را برای قایق‌های کوچک خطرناک می‌کند.

قاچاقچیان انسان معمولاً قایق‌های کهنه و یا کوچکی را با مهاجران پر می‌کنند؛ شناورهایی که به دشواری امکان نقل و انتقال مسافرانش را دارند. این قایق‌ها هنگام تلاش برای رسیدن به سواحل بریتانیا در معرض خطر ضربات امواج پر تلاطم قرار می‌گیرند.

آمارهای دولت بریتانیا نشان می‌دهد که تعداد مهاجرانی که از اوایل سال ۲۰۱۸ تا این هفته از کانال عبور کرده‌اند، از ۱۰۰ هزار تن فراتر رفته است. این تعداد در سال جاری میلادی تا به امروز نزدیک به ۱۶ هزار تن بوده است.

XS
SM
MD
LG