لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

مایکروسافت: شرکت «ایمن‌نت پاسارگاد» عامل حمله سایبری به مجله شارلی ابدو است


اعتراض هواداران خامنه‌ای به مجله شارلی ابدو
اعتراض هواداران خامنه‌ای به مجله شارلی ابدو

مرکز تحلیلی تهدیدات دیجیتال مایکروسافت پس از تحقیقاتی اعلام کرد که حملات سایبری اخیر به مجله طنز فرانسوی «شارلی ابدو» گروه ایرانی «نپتونیوم» بوده است که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا با عنوان «ایمن‌نت پاسارگاد» شناخته می‌شود و تحریم شده است.

ایمن نت پاسارگاد قبلا با نام پیشین خود، شرکت «نت پیگرد سماوات» و به دلیل پشتیبانی از سازمان جنگ الکترونیک و دفاع سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت تحریم‌ آمریکا قرار گرفته بود.

اوایل ژانویه، یک گروه اینترنتی که قبلاً شناخته‌ شده نبود و خود را «ارواح مقدس» می‌نامید و مایکروسافت آن را «نپتونیوم» می‌خواند ادعا کرد که پس از دسترسی به پایگاه داده‌های «شارلی ابدو» به اطلاعات ۲۰۰ هزار مشتری این مجله دست یافته است و نمونه‌ای از داده‌ها را منتشر کرد که شامل نام‌های کامل، شماره تلفن، و آدرس خانه و ایمیل افرادی بود که در این نشریه مشترک شده بودند یا کالایی از آن خریده بودند.

مایکروسافت می‌گوید این حمله پاسخی از سوی دولت ایران به مسابقه کاریکاتوری است که «شارلی ابدو» با موضوع «خامنه‌ای برو گمشو» برگزار کرد.

روزنامه فرانسوی لوموند توانست پس از صحبت با «قربانیان متعدد» این حمله صحت نمونه‌های منتشر شده را تأیید کند.

پس از اینکه این گروه هکری داده‌ها را در یوتیوب و چندین فروم هکر منتشر کرد، اطلاعات طی یک عملیات هماهنگ در چندین پلتفرم شبکه‌های اجتماعی تکثیر شد.

این حمله همزمان با انتقاد مقامات جمهوری اسلامی ایران از کاریکاتورها انجام شد، از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که در توییتی گفت این اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند.

به گفته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، یکی از اهداف این حمله هکری، «تضعیف اعتماد عمومی به امنیت شبکه شرکت‌های قربانی و شرمسار کردن شرکت‌ها و کشورهای مربوط» است.

مایکروسافت پس از بررسی دقیق نتیجه‌گیری کرده که حمله هکری به «شارلی ابدو» شبیه حملات سایبری دیگر مرتبط با جمهوری اسلامی ایران بوده است.

مانند حملاتی که توسط «هکرهای ناجی»، وابسته به جمهوری اسلامی ایران در آوریل سال ۲۰۲۲ زیرساخت‌های پایگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل را هدف قرار داد و با انتشار پیامی به اسرائیلی‌ها هشدار داد که «به مراکز دولتی خود اعتماد نکنند.»

مرکز تهدیدات دیجیتال مایکروسافت می‌گوید فارغ از اینکه با محتویات «شارلی ابدو» موافق باشید یا خیر، انتشار اطلاعات شخصی ده‌ها هزار مشتری «یک تهدید جدی» محسوب می‌شود و مایکروسافت به ردیابی و اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد چنین عملیاتی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG