لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

«خامنه‌ای برو گمشو» در رسانه‌های جهان؛ نیویورک‌پست: باید در برابر تهدیدهای حکومت ایران ایستاد


 مسابقه کاریکاتوری مجله شارلی ابدو با عنوان «خامنه‌ای برو گمشو» در حمایت از اعتراضات سراسری به رهبری زنان ایران
مسابقه کاریکاتوری مجله شارلی ابدو با عنوان «خامنه‌ای برو گمشو» در حمایت از اعتراضات سراسری به رهبری زنان ایران

تهدید مقامات حکومت علیه مجله فرانسوی‌ که کاریکاتورهای علی خامنه‌ای را منتشر کرده است، باعث شد تصاویر فکاهی و اغلب انتقادی هنرمندان از رهبر جمهوری اسلامی، در مقیاسی به مراتب وسیع‌تر از تیراژ مجله «شارلی ابدو» در سراسر جهان منتشر شود.

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا وعده «پاسخ قاطعانه» حکومت ایران را تیتر کرده و در پایگاه اینترنتی خود گزارشی دارد درباره گشت ارشاد و اعتراضات سراسری.

استقبال خریدار فرانسوی از شماره ویژه شارلی ابدو بعد از حمله مرگبار سال ۲۰۱۵ اسلامگرایان به دفتر مجله در پاریس
استقبال خریدار فرانسوی از شماره ویژه شارلی ابدو بعد از حمله مرگبار سال ۲۰۱۵ اسلامگرایان به دفتر مجله در پاریس

روزنامه عامه‌پسند نیویورک پست در شماره روز جمعه به حمایت از شارلی ابدو برخاسته. ستون‌نویس محافظه‌کار سارا مک‌لائولین می‌نویسد باید در برابر تهدیدهای حکومت ایران علیه آزادی بیان، به پاخاست. عکسی که همراه مقاله منتشر شده، یادآوری می‌کند که از کشتار هنرمندان و نویسندگان بی‌گناه مجله شارلی ابدو توسط اسلامگرایان افراطی چندین سال می‌گذرد. در حمله سال ۲۰۱۵ به هیات تحریریه شارلی ابدو توسط یک گروه اسلامگرای افراطی، چند نویسنده و کاریکاتوریست جان خود را از دست دادند.

هفته‌نامه بارونز از بنگاه انتشاراتی داوجونز، ناشر وال استریت جورنال، در معرفی نشریه فکاهی شارلی ابدو می‌نویسد این مجله بار دیگر با برانگیختن خشم حکومت ایران، خبرساز شده است.

در پاکستان محل برگزاری تظاهرات متعدد علیه شارلی ابدو،‌ داون، پرتیراژ ترین روزنامه انگلیسی‌زبان گزارشی می‌دهد که حکومت ایران به تلافی انتشار کاریکاتورهای رهبر جمهوری اسلامی، دفتر موسسه فرهنگی فرانسه وابسته به وزارت امور خارجه فرانسه در تهران را تعطیل کرد.

واشنگتن پست گزارش می‌دهد که دانشجویان ایران همه چیز را به خطر می‌اندازند تا علیه حکومت به پا خیزند. نویسنده میریام برگر به نقل از فعالان سیاسی کنونی و سابق می‌نویسد دانشگاه‌ها به قلب تپنده خیزش ضدحکومتی ایران تبدیل شده‌اند، اما هزینه اعتراض برای دانشجویان هرگز به این اندازه بالا نبوده است و هر روز بیشتر می‌شود.

ده‌ها رسانه در جهان صبح پنج‌شنبه عکس‌هائی از ترانه علیدوستی بعد از آزادی به قید وثیقه منتشر کردند. هر چند عکس‌های زیادی خانم علیدوستی را بدون حجاب نشان می‌دهد، نیویورک تایمز عکس نسبتا با حجابی برای گزارش خود انتخاب کرده.

دفاع اوکراین با توپ دورزن هویتزرعلیه مهاجمان روسی
دفاع اوکراین با توپ دورزن هویتزرعلیه مهاجمان روسی

نیویورک تایمز در گزارشی در باره مقابله اوکراین با پهپادهای ساخت ایران، می‌نویسد حکومت روسیه استفاده غیرقانونی و گسترده‌ سربازان روسی از تلفن همراه را عامل حمله موشکی اوکراین به تجمع نظامیان روسیه در شرق اوکراین قلمداد کرد و آمار کشته‌ها را به ۸۶ افزایش داد.

خبرنامه پولیتکو در باره اسلحه‌ کمتر شناخته‌شده‌‌ آلمانی دولول ضدهوائی «گپارد» گزارش می‌دهد که به کمک آن، به گفته‌ ولودیمیر زلنسکی، مدافعان اوکراینی بیش از ۸۰ پهپاد ساخت ایران را شب سال نو مسیحی ساقط کردند.

خبرنامه اکسیوس واشنگتن روز پنج‌شنبه سراغ دو شرکت تگزاسی رفته که حکومت ایران از قطعات آنها در ساختن پهپادهای انتحاری شاهد استفاده کرده، از جمله شرکت هلندی تراشه‌سازی «ان پی اکس» واقع در آستین تگزاس و شرکت تگزاس اینسترومنتز. روز چهارشنبه سی‌ان‌ان به نقل از اطلاعات وزارت دفاع اوکراین گزارش داده بود که اکثر قطعات به کار رفته در پهپادهای ایرانی ساخت شرکت‌های آمریکائی و اروپائی و بعضا چینی هستند.

هفته‌نامه خبری یواس نیوز اند وورلد ریپورت به نقل از کاخ سفید می‌نویسد آمریکا می‌کوشد از طریق تحریم و کنترل صادرات، جلوی تولید پهپادهای مرگبار حکومت ایران را بگیرد.

نشریه اوکراینی یورومیدان پرس به نقل از اطلاعات دفاعی اوکراین می‌نویسد روسیه تاکنون بیش از ۶۶۰ پهپاد ساخت ایران را در آسمان اوکراین به کار گرفته و ذخایر آن در حال ته کشیدن است.

XS
SM
MD
LG