لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

فرانسه: قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی را رد نکرده‌ایم


حسین سلامی، فرمانده سپاه - آرشیو
حسین سلامی، فرمانده سپاه - آرشیو

وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایده قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را رد نکرده است.

فرانسه این موضوع را یک روز پس از آن اعلام کرد که آلمان قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی را از نظر سیاسی مهم و منطقی خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در نشست روزانه خود در پاسخ به این سوال که آیا پاریس از قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی حمایت می‌کند، گفت: «با توجه به تداوم سرکوب‌ها [در ایران]، فرانسه با شرکای اروپایی خود بدون این که هیچ موردی را حذف کند، روی اقدامات تحریمی جدید کار می‌کند.»

سپاه در سرکوب اعتراضات داخلی و مخالفان جمهوری اسلامی نقشی اصلی دارد.

وزارت خارجه فرانسه این موضع‌گیری را در روزی اعلام کرد که حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، مجله طنز فرانسوی شارلی‌ ابدو را به دلیل انتشار کاریکاتورهایی از علی خامنه‌ای، به دچار شدن «به سرنوشت سلمان رشدی» تهدید کرد.

آقای رشدی، نویسنده کتاب داستانی «آیات شیطانی»، مرداد ماه ۱۴۰۱ در مراسمی در آمریکا با ضربات چاقو هدف حمله قرار گرفت و به شدت مجروح شد اما زنده ماند. پلیس نیویورک بعدا گفت که ضارب سلمان رشدی از علاقمندان به جمهوری اسلامی است.

به نوشته رویترز در شرایطی که اتحادیه اروپا گزینه اعمال چهارمین دور تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب معترضان در ایران و ارسال تسلیحات به روسیه را بررسی می‌کند، برخی از کشورهای عضو از این اتحادیه خواسته‌اند تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. انتظار می‌رود بریتانیا نیز که از اتحادیه اروپا خارج شده است در هفته‌های آینده چنین تصمیمی بگیرد.

فرانسه تاکنون تمایلی به قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی نداشته است. اما پس از اعدام‌‌های اخیر معترضان در این هفته و روابط نظامی نزدیک‌تر بین تهران و مسکو و ارسال پهپادهای «شاهد» به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، پاریس در را به روی قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی باز گذاشته است.

XS
SM
MD
LG