لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

دیدار میشل اوباما از پکن


میشل اوباما همراه با مادر و دو دخترش ملیا و ساشا پنج روز در چین اقامت می کند.

میشل اوباما بانوی اول آمریکا که به چین سفر کرده است، در نخستین روز سفر در معیت همتای چینی اش پنگ لی یوآن از مدرسه ای در پکن بازدید کرد.

همسران رؤسای جمهوری آمریکا و چین روز جمعه پیش از بازدید از شهر ممنوعه – که تا پیش از انقلاب سال ۱۹۴۹ کاخ امپراتور چین در آن قرار داشت – از یک نمایشگاه خطاطی دیدن کردند.

در سفر بانوی اول آمریکا به چین، مادر و دو دخترش ملیا و ساشا او را همراهی می کنند. آنها در این سفر ۵ روزه از دیوار بزرگ چین، سربازان معروف سفالی و زیستگاه پانداهای چینی هم دیدن خواهند کرد.

خانم اوباما قرار است روز شنبه در مرکز استنفورد در دانشگاه معتبر پکن سخنرانی کند. وی با کارکنان سفارت آمریکا در چین و خانواده هایشان هم ملاقاتی خواهد داشت.

قرار بود همسران رؤسای جمهوری آمریکا و چین خرداد گذشته که رهبران دو کشور در نشست سران در کالیفرنیا شرکت داشتند، یکدیگر را ببینند؛ اما میشل اوباما نتوانست به آن سفر برود.

مقامات کاخ سفید گفته اند میشل اوباما در این سفر بر مسائل آموزشی تأکید خواهد داشت و از مسائل مورد مناقشه دو کشور از جمله حقوق بشر و تجارت پرهیز خواهد کرد.

همسران دو رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سفر به چین به این مسائل پرداخته اند.

لورا بوش همسر جورج بوش سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) در سفری به پکن از دولت چین خواست تا فشار بیشتری بر دولت نظامی برمه وارد آورد. و سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۴) هم هیلاری همسر بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا با شرکت در کنفرانس زنان سازمان ملل متحد در پکن با ایراد یک سخنرانی برجسته از دولت چین خواست تا وضعیت حقوق بشر را در کشور بهبود بخشد.
XS
SM
MD
LG