لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

باراک و میشل اوباما آماده سفر به آفریقای جنوبی


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و بانوی اول آن کشور هفته آینده برای شرکت در مراسم خاکسپاری نسلون ماندلا به آفریقای جنوبی سفر می کنند.

پرچم های کاخ سفید، کنگره ایالات متحده، ساختمان های دولتی و مراکز دیپلماتیک و پست های نظامی در احترام به نسلون ماندلا و به دستور آقای اوباما تا غروب دوشنبه به حالت نیمه افراشته درآمده اند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت رئیس جمهوری و بانوی اول هفته آینده برای ادای احترام به آقای ماندلا و شرکت در مراسم خاکسپاری به آفریقای جنوبی سفر خواهند کرد. جزئیات سفر آقای اوباما و همسرش منتشر نشده است.

آقای کارنی به اظهارات روز پنج شنبه باراک اوباما در مورد تاثیر نسلون ماندلا بر حیات سیاسی و ریاست جمهوری خودش اشاره کرد. دو دولتمرد یک بار با هم ملاقات کرده بودند.

آقای کارنی گفت «نلسون ماندلا بر میلیون ها و میلیون ها انسان در سراسر جهان تاثیر قابل توجه و عمیقی داشت، شهروندان آفریقای جنوبی و میلیون ها انسانی که هرگز موفق به دیدار او نشده بودند، تحت تاثیر شخصیت او قرار گرفتند. آقای اوباما در مقام سناتور از این شانس برخوردار بود تا با او دیدار کند. اما به نظر من این دیدار علت تاثیر و نفوذ او بر باراک اوباما نبود. همانگونه که او دیروز هم گفت، این نفوذ و تاثیر به سال های بسیار دور برمی گردد».

آقای کارنی در مورد احتمال دعوت آقای اوباما از روسای جمهوری پیشین ایالات متحده برای همراهی او به آفریقای جنوبی اظهارنظر نکرد.

همواره رسم بوده است که روسای جمهوری بر سر قدرت از روسای جمهوری پیشین، مقامات دولتی و دیگر چهره های سرشناس پیشین کشور دعوت کنند تا همراه هواپیمای خصوصی رئیس جمهوری سفر و در مراسم خاکسپاری رهبران مهم جهان شرکت کنند.
XS
SM
MD
LG