لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۳

مرگ دست‌کم ۱۰ نفر بر اثر فروریزی مجتمع تجاری در آبادان؛ کاربران: وضعیت متروپل یادآور ویرانی‌های ماریوپل است


فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان
فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان

ریزش یک ساختمان تجاری ۱۰ طبقه در مرکز شهر آبادان در استان خوزستان در جنوب ایران تاکنون دست کم ده کشته و ۳۵ زخمی بر جا گذاشته است. گفته می‌شود تاکنون ۳۲ تن از زیر آوار نجات یافته‌اند.

بخش‌هایی از برج دوقلوی «متروپل» در خیابان امیری آبادان دوشنبه دوم خرداد هنگام ظهر به وقت محلی فروریخت و با گذشت چند ساعت هنوز علت آن اعلام نشده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که این برج در سال ۹۸ افتتاح شده بود، اما خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت: «مجتمع برج‌های دوقلوی متروپل به قدری سست بود که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم داده بود. تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نیز چنین چیزی را نشان می‌داد. مالک، داربست‌هایی در اطراف پروژه کشیده بود که برخی مدعی هستند با هدف پنهان‌کاری وضعیت وخیم پروژه ایجاد شده بوده» است.


سعید حافظی، روزنامه‌نگار محلی در آبادان که اکنون ساکن آلمان است، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید، استاندار سابق و همه مدیرانی که در چهار سال گذشته در منطقه اروند با مالک ساختمان در ارتباط بوده‌اند و همچنین شهرداری و شورای شهر و مسئول آتش‌نشانی باید پاسخگوی این فاجعه باشند.

او با بیان این که بارها هشدار داده بود که «این مجتمع یک سینما رکس دیگر برای آبادان می‌شود و می‌تواند مردم را بکشد»، تأکید می‌کند که نظام مهندسی آبادان اجازه ساخت این مجتمع را نداده بود، اما شهرداری مجوز ساخت داد.

آقای حافظی تأکید می‌کند: «حسین عبدالباقی برای مبری کردن خود در داخل آبادان پاسگاه و زندان می‌ساخت که نیروی انتظامی و قوه قضاییه را با خود همراه کند و همه کارهایش در راستای هموار کردن مسیر برای تخلفاتش بود.»

او همچنین در سال ۹۹ با اشاره به عدم رعایت ایمنی در ساخت این مجتمع، هشدار داده بود که ساختمان متروپل آبادان پیش از افتتاح فرو خواهد ریخت.

حسین عبدالباقی، مالک هلدینگ عبدالباقی و سازنده برج دوقلوی متروپل که بارها مورد تقدیر و تشویق مقامات گوناگون قرار گرفته بود و به او لقب «خیر امنیت‌ساز» داده بودند، با بهره‌گیری از رانت و روابط توانسته بود با ایجاد مانع در مقابل شکایت‌ها و گزارش‌های تخلفاتش، این پروژه را ادامه بدهد.

حسین حمیدپور شهردار آبادان که امروز با برخورد و تعقیب شماری از شهروندان مواجه شد، یکی از حامیان عبدالباقی بوده است.

از دیگر حامیان او، حیدر عباس‌زاده فرمانده کل انتظامی خوزستان است که به دلیل شرکت در کشتار ماهشهر در اعتراضات آبان ۹۸ تحت تحریم ایالات متحده قرار دارد.


ریزش ساختمان متروپل در آبادان در آستانه سوم خرداد روز آزادی خرمشهر در جنگ ایران و عراق برای برخی کاربران یادآور تداوم ویرانی پس از جنگ در جنوب ایران است.

داریوش معمار، روزنامه‌نگار با بیان این که یک شاهد عینی می‌گوید «حداقل ۵۰ نفر زیر آوار مانده‌اند»، ویدئویی از این حادثه را منتشر کرد و نوشت: «عبدالباقی و دوستانش در شورا، شهرداری و نظام مهندسی فقط فکر چپاول بودند.»

او تأکید کرد: «این آبادان بعد از جنگ است، نماد فلاکت!»


نسیم بهروز، فعال سیاسی، با انتشار تصاویری از فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در توییتی نوشت، مشابه این وضعیت را تنها می‌توان در کشورهای جنگ‌زده دید.

برخی کاربران نیز فرو ریختن ساختمان متروپل در آبادان را یادآور ویرانی‌های جنگ روسیه در شهر ماریوپل اوکراین دانسته‌اند.

به گفته رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی آبادان، گروهی از مردم شامل کارگران این ساختمان هنوز زیر آوار هستند و احتمال ریزش مجدد ساختمان همچنان وجود دارد.

هلال احمر خوزستان اعلام کرده است که دست‌کم ۸۰ تن زیر آوار گرفتار مانده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها دستوری مبنی بر تخلیه مناطق اطراف ساختمان متروپل صادر شده و فرماندار آبادان گفته است «احتمال تلفات به دلیل حضور در منطقه مسکونی» وجود دارد.

XS
SM
MD
LG