لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

فرو ریختن برج‌ دوقلوی «متروپل» در آبادان؛ دست‌کم شش تن کشته و ده‌ها تن زخمی و ناپدید شده‌اند


فرو ریختن برج متروپل در آبادان
فرو ریختن برج متروپل در آبادان

فرو ریختن برج دوقلوی تجاری در حال ساخت «متروپل» در یکی از خیابان‌های اصلی آبادان کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان را در پی داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، این حادثه ظهر روز دوشنبه دوم خرداد رخ داد و به گفته برخی شاهدان عینی فرو ریختن این ساختمان ۱۰ طبقه لرزش شدید ساختمان‌های اطراف را موجب شد.

علت فرو ریختن ساختمان هنوز روشن نیست.

تاکنون کشته شدن شش نفر و زخمی و ناپدید شدن ده‌ها تن دیگر تأیید شده است.

این ساختمان تجاری در خیابان امیری در مرکز شهر آبادان قرار دارد و فرو ریختن بخشی از آن به برخی ماشین‌های موجود در محل نیز آسیب زده است.

به گفته رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی آبادان، گروهی از مردم شامل کارگران این ساختمان هنوز زیر آوار هستند و احتمال ریزش مجدد ساختمان همچنان وجود دارد.

هلال احمر خوزستان اعلام کرده است که دست‌کم ۸۰ تن زیر آوار گرفتار مانده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها دستوری مبنی بر تخلیه مناطق اطراف ساختمان متروپل صادر شده و فرماندار آبادان گفته است «احتمال تلفات به دلیل حضور در منطقه مسکونی» وجود دارد.

خبرگزاری فارس گزارش داده که مقامات مسئول پاسخگوی خبرنگاران نیستند و کارکنان و بیماران آزمایشگاه مجاور این ساختمان در آزمایشگاه محبوس شده‌اند و ازدحام جمعیت سرعت امدادرسانی پایین است.

به گزارش ایلنا، پیمان‌کار و مالک ساختمان به حکم دادستان ویژه آبادان بازداشت شده‌اند.

یک ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد گروهی از مردم فردی را که گفته می‌شود شهردار آبادان است، دنبال می‌کنند.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار محلی در آبادان، با انتشار ویدیویی از یکی از آسیب‌دیدگان این حادثه که ظاهرا از زیر آوار بیرون آورده شده است، می‌نویسد: «اینجا آبادان است. هنوز جنگ و کشته و زخمی. ولی اینبار در مجتمعی که بر پایه‌های فساد مدیران استان بنا شد. در این وضعیت استاندار بجای اعزام نیروی امدادی، پلیس ضد شورش راهی آبادان کرده است.»

او در توییت دیگری نیز نوشته است که حسین حمیدپور شهردار آبادان «مجوز برج دوقلوی متروپل را با وجود همه ایرادات فنی صادر کرده بود.»

این روزنامه‌نگار آبادانی ویدیویی مربوط به هشدارهای یک سال گذشته در توییتر بازنشر کرده که در آن از فساد مالک ساختمان سخن می‌گوید. او همچنین با بیان این که به‌زودی نام کسانی که در حادثه امروز نقش داشتند اعلام خواهد کرد، این واقعه را با آتش‌سوزی سینما رکس آبادان مقایسه کرده و افزوده است: «همه مسئولان سند مرگ مردم در برج دوقلو متروپل را امضا کردند.»

احسان بداغی، روزنامه‌نگار، در توییتی نوشته است: «مالک ساختمان متروپل آبادان که امروز فروریخت، یک دلال پرنفوذ زمین به نام حسین عبدالباق است که فقط در سه چهار سال اخیر موفق به تصاحب رانتی هزاران متر زمین دولتی با قیمت‌گذاری غیرواقعی از جمله زمین‌های زندان آبادان، بیمارستان ۵۰ تختخوابی، بازارچه بانوان، درمانگاه ۵ مهر، پست برق و...شده.»

شهروند دیگری نیز با انتشار ویدیویی، از برج‌های تجاری متروپل با عنوان «ساختمان عبدالباقی» یاد می‌کند و می‌گوید که نسبت به ویرانی این برج‌ها هشدار داده شده بود.

XS
SM
MD
LG