لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

نشت گاز و ریزش ساختمان مسکونی در رباط‌کریم دستکم ۹ کشته بر جای گذاشت


عکسی از امدادرسانی به قربانیان بعد از فروریختن ساختمان در رباط کریم توسط هلال احمر ایران.
عکسی از امدادرسانی به قربانیان بعد از فروریختن ساختمان در رباط کریم توسط هلال احمر ایران.

انفجار ناشی از نشت گاز در یک ساختمان مسکونی در رباط کریم در حومه تهران، که باعث فرو ریختن این ساختمان شد، دستکم ۹ کشته و ۹ مصدوم بر جای گذاشت.

به گفته شاهین فتحی، مدیرعامل هلال‌احمر استان تهران، این حادثه ساعت ۲۰:۱۰ شامگاه چهارشنبه، ۲۷ بهمن در ساختمانی سه طبقه روی داد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، عملیات امداد و نجات حادثه‌دیدگان که زیر آوار ناشی از فروریختن ساختمان مانده بودند تا صبح روز پنج‌شنبه ادامه یافت.

نبود نظارت کافی بر لوله‌کشی گاز شهری در ایران باعث شده که هر ساله در فصول پاییز و زمستان حوادث متعدد مرتبط با نشت و انفجار گاز گزارش شود.

محمدرضا مرشد کارشناس، حوزه ایمنی سازه‌های ساختمانی زمستان سال گذشته در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا با اشاره به نبود قانونی مدون در حوزه ایمنی ساختمانها گفت: «بخش قابل توجهی از آن (قانون) در حوزه روابط بین کار و کارگر است؛ البته بخشی از آن در حوزه ساختمان‌های اداری و تجاری هم ورود می‌کند اما به حوزه ساختمان‌های مسکونی وارد نشده است.»

این درحالی‌ است که بی‌توجهی به مبحث ایمنی ساخت‌وساز باعث شد تا ساختمانی ۱۰ واحدی در محله حصارک نسیم‌شهر استان تهران در روز ۲۶ بهمن‌ماه تخریب شود. تصاویر مربوط به لحظه تخریب این ساختمان که گزارش شده محل سکونت ۳۰ نفر بوده،‌ مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.

تهران یکی از پرمخاطره‌ترین کلانشهرهای پرجمعیت جهان است که علاوه بر قرارداشتن روی کمربند زلزله، بیشترین تعداد سازه‌های غیراصولی را درخود جا داده است.

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت شورای شهر تهران، مردادماه ۹۹ در حاشیه افتتاح یک ایستگاه آتش‌نشانی در پایتخت از وجود «۳۳ هزار ساختمان مسکونی ناایمن» در این کلانشهر خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG