لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

پرونده «جوان‌ترین فرمانده آتش به‌اختیار» در دادگاه اطفال قم بررسی شد


مهرشاد سهیلی
مهرشاد سهیلی

جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مهرشاد سهیلی مشهور به جوان‌ترین فرمانده آتش به‌اختیار که با اتهام‌های «تحصیل مال نامشروع»، «غصب عنوان» و «جعل سند» روبه‌رو شده است، در دادگاه ویژه اطفال قم برگزار شد.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌های ایران در روز یک‌شنبه ۲۸ فروردین، محاکمه این متهم زیر ۱۸ سال در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری قم به اتمام رسید و رأی پرونده «طی روزهای آتی» صادر می‌شود.

به گفته وکیل مهرشاد سهیلی، او با رد اتهام‌های «تحصیل مال نامشروع»، «غصب عنوان» و «جعل سند» گفت که همواره اقداماتش در جهت «خیر و کمک به فقرا» بوده است.

عبدالصمد خرمشاهی به خبرگزاری ایسنا گفته است که موکلش «هرگز و در هیچ جا عنوانی برای خود قائل نشده»، و این که «دیگران او را با عناوینی مانند فرمانده یاد کرده‌اند، مشمول غصب عنوان نمی‌شود.»

خبر بازداشت مهرشاد سهیلی، فرمانده ۱۷ ساله یک قرارگاه جهادی وابسته به سپاه پاسداران، دوازدهم بهمن منتشر شد. پیش از آن چندین گزارش تحقیقی و میدانی درباره او منتشر شده بود.

بنا بر گزارش‌ها، مهرشاد سهیلی نوجوان ساکن موسیان در استان ایلام، توانسته با ایجاد «ساختگی» قرارگاه‌های جهادی، چاپ سربرگ، و به راه‌انداختن وب‌سایت در کنار «سوء‌استفاده از باورها و عواطف دینی، و اسامی شهدا» و همچنین دیدار با مراجع تقلید و ائمه جمعه بعضی شهرها به شهرت و ثروت برسد و حساب‌های بانکی او دست‌کم چندین میلیارد تومان گردش داشته است.

پیش از این رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان در ایران در معرفی و انعکاس فعالیت‌های مهرشاد سهیلی، او را جهادگر و «جوانترین فرمانده آتش‌به اختیار» معرفی کرده بودند، هرچند پس از بازداشت او، ، به سرعت عمده گزارش‌ها و گفت‌وگوهای خود را حذف کردند.

XS
SM
MD
LG