لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

یک قاضی در لوئیزیانا از اجرای مقررات ممنوعیت سقط جنین ممانعت کرد


تابلوی «گروه پزشکی امید برای زنان»
تابلوی «گروه پزشکی امید برای زنان»

یک قاضی در ایالت لوئیزیانا روز دوشنبه «به طور موقت» فرآیند اجرای قانون از سوی مقامات دولت ایالتی تحت رهبری جمهوری‌خواهان در زمینه منع سقط جنین را متوقف کرد.

قرار بود پس از تصمیم اخیر و جنجالی دادگاه عالی آمریکا برای پایان دادن به حق قانونی سقط جنین، مقررات ممنوعیت سقط جنین در لوئيزیانا اجرا شود.

لوئیزیانا یکی از ۱۳ ایالتی است که قوانینی را برای ممنوعیت یا محدود کردن شدید سقط جنین طراحی کرده است.

دیوان عالی آمریکا روز جمعه گذشته حکم تاریخی پنجاه سال پیش خود مشهور به «رو در برابر وید» را که بر اساس آن سقط جنین قانونی بود را لغو کرد.

قاضی رابین جیاروسو، مدت کوتاهی پس از طرح شکایت «گروه پزشکی امید برای زنان» دستور منع موقتی را صادر کرد که در پی آن مانع از اجرای ممنوعیت سقط جنین در لوئیزیانا شد.

«گروه پزشکی امید برای زنان» یکی از سه کلینیک سقط جنین لوئیزیانا است.

قاضی جلسه‌ای را برای تاریخ ۸ ژوئیه تعیین کرده است که بر مبنای آن تصمیم‌گیری می‌کند.

در کنتاکی نیز دو کلینیک سقط جنین به دادگاه ایالتی اعتراض کردند تا ممنوعیت سقط جنین را که در سال ۲۰۱۹ به اجرا گذاشته شد و یک ممنوعیت شش هفته‌ای جداگانه را که در همان سال تصویب شد، به چالش بکشند.

بر اساس این دادخواست این ممنوعیت‌ها «حریم خصوصی و حق تعیین سرنوشت بیمار» را نقض می‌کند.

در آیداهو نیز یکی از کلینیک های سقط جنین از عالی‌ترین دادگاه ایالتی درخواست کرده تا اجرای قانون مربوط به ممانعت از سقط جنین را که قانونگذار ایالتی تحت کنترل جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۰ تصویب کرده و از نوزدهم اوت اجرایی می‌شود، مسدود کند.

بسیاری از‌پزشکان می‌گویند قوانین محدودکننده سقط جنین احتمالاً دریافت درمان‌های مناسب برای زنانی که جنین خود را از دست می‌دهند نیز دشوارتر می‌کند.

حامیان سقط جنین و شماری از پزشکان در مورد آسیب هایی که این ممنوعیت می‌تواند برای بیماران باردار با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها‌ ایجاد کند، هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG