لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

مسیح علی‌نژاد پس از نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل: زنان ایران تحت سرکوب و تبعیض بی‌رحمانه و نظام‌مند قرار دارند


تصویری از برنامه تبلت با اجرای مسیح علی‌نژاد، نامزد جایزه صلح نوبل
تصویری از برنامه تبلت با اجرای مسیح علی‌نژاد، نامزد جایزه صلح نوبل

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال زن مخالف حجاب اجباری، توسط یک قانون‌گذار نروژی برای کسب نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد شد.

خانم علی‌نژاد، که مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا است، در واکنش به اقدام ارلند ویبورگ، نماینده پارلمان نروژ از حزب ترقی، که او را برای کسب نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد کرده است، گفت: «به رسمیت شناخته شدن مبارزه زنان ایرانی علیه آپارتاید جنسیتی، حائز اهمیت است.»

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حیاتی تقویت جهانی مبارزات علیه «حکومت‌های تروریست» با هدف دستیابی به جهانی آکنده از صلح، گفت: «زنان ایرانی تحت سرکوب و تبعیض بی‌رحمانه و نظام‌مند قرار دارند. اگر مبارزه مردم ایران برای ارزش‌های حقوق بشری به رسمیت شناخته شود، رژیم و کل جهان را از خود متاثر می‌کند و به صلح جهانی کمک خواهد کرد.»

ارلند ویبورگ که خانم علینژاد را برای کسب نامزدی دریافت جایزه نوبل صلح پیشنهاد کرده، ضمن سازگار دانستن شایستگی‌های این روزنامه‌نگار زن ایرانی با خواست آلفرد نوبل مبنی بر احترام به انسان‌ها و آزادی بشر، گفته که مبارزات مسیح در این راستا «بی‌باکانه» است.

مسیح علی‌نژاد طی سال‌های گذشته یکی از فعالان برجسته ضد حجاب اجباری بوده است.

او تابستان گذشته هدف یک آدم‌ربایی نافرجام توسط عوامل جمهوری اسلامی قرار گرفت؛ اقدامی که توسط نیروهای امنیتی ایالات متحده خنثی شد.

در ١٢ آذر یک طرح دوحزبی با نام کامل «آزار مسیح علی‌نژاد و هدف‌گیری غیرقانونی» توسط سناتور بن کاردین و سناتور پت تومی معرفی شد که بر اساس آن، اقدامات عوامل و افرادی از نظام جمهوری اسلامی ایران برای آدم‌ربایی، آزار و اذیت مخالفان و دگراندیشان، با عواقبی از جمله تحریم‌ها روبرو خواهد بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG