لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

تداوم بازداشت در انفرادی؛ برای ماشالله کرمی و امیرحسین کوهکن «پرونده‌سازی» شده است


ماشالله کرمی. آرشیو
ماشالله کرمی. آرشیو

منابع خبری با گذشت ۴۳ روز از بازداشت ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، معترض اعدام شده، و وکیل او؛ امیرحسین کوهکن، از «وضعیت بلاتکلیف» و «پرونده‌سازی» برای آنها خبر دادند.

سیامک اعظمی، برادر سپهر اعظمی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در پیام‌رسان «ایکس» نوشت که آقایان کرمی و کوهکن «در انفرادی و در اتاقی هشت متری» نگهداری می‌شوند و «چندین پرونده» علیه آنها تهیه شده است.

او افزود که دادستان کرج «اعلام کرده تا گردن نگیرند، همین‌طوری باید در انفرادی باشند.»

آقای اعظمی همچنین نوشت که خانواده کرمی را «طوری تهدید کرده‌اند» که «حتی سر خاک بچه‌شان هم دیگر نمی‌آیند» و حتی «فامیل‌های دورشان» و کاملا تحت کنترل نیروهای سرکوب حکومتی هستند.

همچنین مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارشی درباره امیرحسین کوهکن، به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این وکیل دادگستری، اعلام کرد که او کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج به سر می‌برد.

از سویی، سینا یوسفی، وکیل دادگستری، در شرح وضعیت امیرحسین کوهکن در بازداشت نوشته که حال «جسمی و روحی این وکیل دادگستری بسیار وخیم است» و «زیر شکنجه‌های وزارت اطلاعات تصمیم به خودکشی گرفته است.»

ماشالله کرمی روز ۳۱ مرداد با هجوم نیروهای اطلاعاتی به خانه‌اش بازداشت شد و مأموران وسایل الکترونیکی مانند لپ‌تاپ و تلفن همراه خانواده کرمی را با خود بردند.

هم‌زمان با بازداشت پدر محمدمهدی کرمی، وکیل او؛ امیرحسین کوهکن، نیز در پی احضار و مراجعه به اداره اطلاعات کرج بازداشت شد.

این وکیل دادگستری پیش از بازداشت در پیامی ویدئویی گفته بود طبق احضار تلفنی که «البته غیرقانونی» بوده، به اداره اطلاعات مراجعه کرده و «اگر بازداشت هم بشود غیرقانونی است.»

شماری از اعضای خانواد‌ه‌های دادخواه کشته‌شدگان در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا امینی، به دست مأموران حکومتی بازداشت یا بازخواست و تهدید شدند.

آبرام پیلی، جانشین فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، بازداشت و فشار به خانواده‌های قربانیان جمهوری اسلامی را «تلاش آشکار برای ایجاد ترس در بین ایرانیان مخالف» خوانده و این اقدامات را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG