لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

سمیه ساریخانی، از مادران دادخواه، در تهران بازداشت شد


سمیه ساریخانی، مادر عرفان ساریخانی، معترض جان‌باخته
سمیه ساریخانی، مادر عرفان ساریخانی، معترض جان‌باخته

به گزارش منابع حقوق بشری سمیه ساریخانی دشتی، مادر عرفان ساریخانی دشتی، از جان‌باختگان اعتراضات سال ۱۴۰۱، بازداشت شد.

مرکز مشاوره و آموزش حقوقی دادبان خبر داد که ماموران حکومت روز چهارشنبه ۵ مهر سمیه ساریخانی را در تهران بازداشت کردند.

درباره دلیل بازداشت و محل نگهداری این مادر دادخواه خبری منتشر نشده است.

عرفان ساریخانی دشتی، معترض ۲۲ ساله ساکن تهران، در ۲۶ مهر سال گذشته ناپدید شد و پیکر بی‌جانش روز ۲۹ مهر حوالی جاجرود در حالی که بینی و صورتش شکسته شده بود، پیدا شد.

در هفته‌های گذشته شماری از اعضای خانواده‌های دادخواه بازداشت شدند و برخی از جمله ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی معترض اعدام‌شده، پدر و مادر حنانه کیا معترض کشته‌شده در مازندران، و پدر و دو برادر جواد حیدری معترض کشته‌شده در قزوین، همچنان در حبس به سر می‌برند.

ماموران حکومتی با فشار و بازداشت اعضای خانواده‌های دادخواه تلاش می‌کنند از برگزاری مراسم سالگرد جان‌باختگان اعتراضات جلوگیری کنند.

در برخی موارد هم نهادهای حکومتی با مستقر کردن نیرو در اطراف آرامگاه جان‌باختگان اعتراضات مانع حضور شرکت‌کنندگان در مراسم سالگرد آنها شده‌اند.

از جمله سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیشتر خبر داده بود که نیرو‌های مسلح سپاه پاسداران روز ۳۰ شهریور در سالگرد جان باختن سعید محمدی، ‌امیر فولادی، و‌ ایمان محمدی، از معترضان اسلام‌آباد غرب، مسیر منتهی به آرامستان «باغ رضوان» این شهر را مسدود کردند.

مهتاب قربانی، نویسنده و فعال حقوق بشر، پیشتر در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا، بازداشت خانواده‌های دادخواه را «نشان‌ دادن آخرین چنگ و دندان به وسیله جمهوری اسلامی خوانده است.»

XS
SM
MD
LG