لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

سولماز حسن‌زاده، از اعضای خانواده‌های دادخواه، بار دیگر بازداشت شد


سولماز حسن‌زاده، از خانواده‌های دادخواه
سولماز حسن‌زاده، از خانواده‌های دادخواه

سولماز حسن زاده، خواهر محمد حسن‌زاده، از جان‌باختگان اعتراضات سال ۱۴۰۱، بار دیگر بازداشت شد.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، ماموران حکومتی او را روز چهارشنبه ۵ مهر در ایست بازرسی مسیر بوکان - سقز بازداشت کرده‌اند.

از اتهامات و محل نگهداری این عضو خانواده‌های دادخواه هیچ خبری منتشر نشده است.

سولماز حسن‌زاده به همراه پدرش، احمد حسن‌زاده حدود بیست روز قبل هم، در ۱۴ شهریور، پس از احضار به اداره اطلاعات بوکان بازداشت شده بود.

محمد حسن‌زاده، ۲۸ ساله، در جریان اعتراضات سراسری در بوکان در روز ۲۵ آبان ۱۴۰۱ و یک هفته پیش از ازدواجش هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

صدای آمریکا پیشتر در گزارشی اختصاصی خبر داده بود که این معترض در روزهای پیش از جان‌باختنش چندین بار هدف گلوله‌های ساچمه‌ای و پینت‌بال قرار گرفته و بینایی یک چشمش را هم از دست داده‌بود.

در ادامه تشدید فشارهای حکومت بر خانواده‌های دادخواه سمیه ساریخانی دشتی، مادر عرفان ساریخانی دشتی، از جان‌باختگان اعتراضات سال ۱۴۰۱، هم روز چهارشنبه ۵ مهر در تهران بازداشت شد.

شماری از اعضای خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سال ۱۴۰۱ در هفته‌های گذشته بازداشت شده و برخی همچنان در حبس بسر می‌برند.

ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی معترض اعدام‌شده، پدر و مادر حنانه کیا معترض کشته‌شده در مازندران، و پدر و دو برادر جواد حیدری معترض کشته‌شده در قزوین، از جمله خانواده‌های دادخواه زندانی بشمار می‌روند.

رقیه رضایی، روزنامه‌نگار، در گفتگو با صدای آمریکا فشارهای جمهوری اسلامی بر خانواده‌های معترضان جان‌باخته را ناشی از «وحشت» حکومت ایران توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG