لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

منوچهر بختیاری در پی «پرونده‌سازی در زندان» به ۱۳ ماه و ۱۵ روز حبس اضافه محکوم شد


تصویری از منوچهر بختیاری (سمت چپ) در کنار فرزند خود پویا بختیاری
تصویری از منوچهر بختیاری (سمت چپ) در کنار فرزند خود پویا بختیاری

در پی «پرونده‌سازی در زندان» برای منوچهر بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری که در زندان چوبین‌در قزوین به سر می‌برد، او بار دیگر توسط دادگاه کیفری دو این استان به «۱۳ ماه و ۱۵ روز حبس» محکوم شد.

هرانا، ارگان رسانه‌ای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که بر اساس حکمی که به تازگی در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو استان قزوین صادر شده و امروز یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در زندان به او ابلاغ شده است، این زندانی دادخواه برای اتهام «نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» به سیزده ماه و نیم زندان محکوم شده است.

دادگاه مذکور ۲۸ فروردین از طریق ویدئو کنفرانس در زندان برای منوچهر بختیاری تشکیل شده بود.

منوچهر بختیاری آخرین بار ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ توسط یک نهاد اطلاعاتی با خشونت در خانه‌اش بازداشت شد و نخست به زندان مرکزی کرج انتقال یافت و در تابستان ۱۴۰۱ به زندان چوبین‌در قزوین برده شد.

پدر دادخواه پویا بختیاری، جوان معترض کشته شده در جریان سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در مهرشهر استان البرز، که با حکم «سه سال و شش ماه حبس، دو سال و شش ماه تبعید، و دو سال ممنوعیت خروج از کشور» در زندان به سر می‌برد، در دوران حبس بارها با پرونده‌سازی مقامات قضایی و اطلاعاتی مواجه شده است.

منوچهر بختیاری آبان سال گذشته توسط شعبه اول دادگاه انقلاب قزوین به شش ماه حبس دیگر محکوم شد که این حکم در شعبه تجدیدنظر استان قزوین تأیید شد.

همچنین، یک پرونده دیگر برای این زندانی دادخواه حین گذران حبس از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی کرج تشکیل شد که در آن بر اساس رأی قاضی موسی آصف‌الحسینی به ۱۸ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان البرز نقض شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض فرستاده شده است.

نهادهای حقوق بشری بارها به اعمال فشار جمهوری اسلامی بر دادخواهان و خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری اعتراض کرده‌اند.

پرونده‌سازی‌های مکرر برای منوچهر بختیاری در زندان و تداوم حبس ناهید شیرپیشه، پدر و مادر دادخواه پویا بختیاری، ادامه بازداشت ماشالله کرمی، پدر معترض اعدام شده محمدمهدی کرمی در وضعیت بلاتکلیف، و بازداشت مجدد فرزاد معظمی، پسردایی رضا معظمی گودرزی، تنها موارد معدودی از ده‌ها بازداشت و پرونده‌سازی برای دادخواهان است.

پیش از این صدای آمریکا در ویژه‌برنامه‌ای به ابعاد فشار دستگاه‌های سرکوب جمهوری اسلامی بر خانواده‌ها و بستگان جانباختگان و زندانیان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ پرداخته است.

۶۹ درصد از مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا در یک نظرسنجی گفته‌اند که فشارهای جمهوری اسلامی با هدف ساکت کردن دادخواهان موثر نبوده است.

ویژه برنامه: تهدید دادخواهان‌ جنبش «زن، زندگی، آزادی»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:59:58 0:00

XS
SM
MD
LG