لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

یک نهاد حقوق بشری از بازداشت مجدد پدر دادخواه رضا لطفی خبر داد


رضا لطفی معترض کشته شده (راست) و پدرش کمال لطفی
رضا لطفی معترض کشته شده (راست) و پدرش کمال لطفی

در ادامه فشارها بر دادخواهان، یک نهاد حقوق بشری گزارش داد که پدر رضا لطفی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در پی احضار به دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی قروه در استان کردستان بازداشت شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان روز چهارشنبه ۲۲ فروردین گزارش داده که کمال لطفی، پدر دادخواه رضا لطفی در حالی بازداشت شده که ۲۷ فروردین سال گذشته نیز بازداشت شده و ۱۲ تیر همان سال «با قرار وثیقه آزاد شده بود.»

کمال لطفی آبان ۱۴۰۲ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دهگلان با اتهام «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شد و در این گزارش روشن نیست بازداشت مجدد او به چه دلیل بوده و محل نگهداری او کجا است.

او پدر دادخواه رضا لطفی، جوان ۲۰ ساله است که ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات مردم دهگلان «با تیراندازی نیروهای یگان ویژه کشته شد.»

در این گزارش تأکید شده که پس از کشته شدن این جوان معترض، خانواده لطفی توسط سپاه پاسداران برای «مصاحبه تلویزیونی و نسبت دادن قتل فرزندشان به احزاب کُرد» تحت «تهدید و فشار قرار گرفتند»، اما کمال لطفی پس از چند روز در ویدئویی فاش کرد که «فرزندش با تیراندازی نیروهای نظامی جمهوری اسلامی کشته شده است.»

نهادهای حقوق بشری بارها اقدام مراجع اطلاعاتی و قضایی جمهوری اسلامی در اعمال فشار بر دادخواهان و خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

پرونده‌سازی‌های مکرر برای منوچهر بختیاری در زندان و تداوم حبس ناهید شیرپیشه، پدر و مادر دادخواه پویا بختیاری، ادامه بازداشت ماشالله کرمی، پدر معترض اعدام شده محمدمهدی کرمی در وضعیت بلاتکلیف، و بازداشت مجدد فرزاد معظمی، پسردایی رضا معظمی گودرزی، تنها موارد معدودی از ده‌ها بازداشت و پرونده‌سازی برای دادخواهان است.

پیش از این صدای آمریکا در ویژه‌برنامه‌ای به ابعاد فشار دستگاه‌های سرکوب جمهوری اسلامی بر خانواده‌ها و بستگان جانباختگان و زندانیان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ پرداخته است.

۶۹ درصد از مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا در یک نظرسنجی گفته‌اند که فشارهای جمهوری اسلامی با هدف ساکت کردن دادخواهان موثر نبوده است.

ویژه برنامه: تهدید دادخواهان‌ جنبش «زن، زندگی، آزادی»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:59:58 0:00

XS
SM
MD
LG