لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

صادق زیباکلام با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر مطالب خلاف واقع» به زندان منتقل شد


صادق زیباکلام، استاد دانشگاه.
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی، روز یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در مسیر رفتن به نمایشگاه کتاب برای رونمایی کتاب «چرا نمیگیرنت»، بازداشت شد و به زندان انتقال یافت.

خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با تأیید بازداشت صادق زیباکلام، اعلام کرد که او «دارای پرونده‌های قضایی متعددی» است که احکام سه پرونده قطعی و اجرایی شده است.

این رسانه وابسته به قوه قضاییه همچنین با تأیید این که زندانی شدن زیباکلام به اظهارنظرها و مصاحبه‌های او با رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی مرتبط است، ادعا کرد که اظهارات این استاد دانشگاه «خلاف واقع» و «بدون ادعا و سند» بوده است.

بنا بر این گزارش، صادق زیباکلام با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به «۱۸ ماه حبس و دو سال محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌های سیاسی، و فضای مجازی» و همچنین در پرونده‌ای دیگر با همین اتهام «به یک سال حبس» محکوم شده است.

این استاد دانشگاه، علاوه بر این با اتهام «نشر مطالب خلاف واقع» به «شش ماه حبس» محکوم شده که با وجود فرجام‌خواهی در دیوان عالی جمهوری اسلامی، تأیید شده است.

با اجرایی شدن این سه حکم، صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، روز یک‌شنبه بازداشت شده و به زندان انتقال یافت.

او پیشتر در پاسخ به این پرسش که چرا بازداشت نمی‌شود، که به نوشتن کتابی با عنوان «چرا نمیگیرنت» منجر شده، در ویدئویی گفته بود که «در حقیقت این سوال که چرا نمیگیرنت، برایم مثل یک کابوس شده است.»

صادق زیباکلام چندی پیش به صدای آمریکا گفته بود: «با هر توییت که می‌نویسم، نگرانم دادستان علیه من شکایت کند.»

فشارها و دخالت نهادهای امنیتی حکومت ایران در دانشگاه‌ها و همچنین برخورد با اساتید و دانشجویان معترض از شهریور ماه ۱۴۰۱ به بعد و پس از آغاز اعتراضات سراسری شدت بیشتری گرفته است.

XS
SM
MD
LG