لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

علی عاقل، فعال سیاسی، برای اجرای حکم پنج سال حبس به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد


علی عاقل، زندانی سیاسی در مشهد
علی عاقل، زندانی سیاسی در مشهد

علی عاقل، کنشگر سیاسی، که برای اجرای حکم پنج سال حبس احضار شده بود، روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت خود را به مرجع قضایی معرفی کرد و به زندان انتقال یافت.

رضا خسروآبادی، از دوستان این فعال سیاسی مشروطه‌خواه که او را همراهی می‌کرد، با انتشار تصویری از خود به همراه علی عاقل، انتقال او به زندان را تأیید کرد و گفت که علی عاقل پنج‌شنبه ساعت ۱۲ ظهر برای «اجرای حکم ناعادلانه صادر شده» خود را به شعبه ۲۱ اجرای احکام دادگاه انقلاب مشهد که در خیابان کوه‌سنگی است، معرفی کرد.

این زندانی سیاسی، ساعتی پیش از معرفی کردن خود به زندان، با انتشار تصویری از فرزندانش در شبکه اجتماعی ایکس، نوشت که خانواده‌اش را «پس از خدای رنگین کمان» به شاهزاده رضا پهلوی و «ملت شریف ایران» می‌سپارد.

او در این پیام نوشته است: «مراقب امانتی‌هایم باشید.»

این فعال سیاسی ساکن مشهد، سه روز قبل ابلاغیه‌ای دریافت کرد که برای اجرای حکم پنج سال زندان به شعبه ۲۱ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب مشهد احضار شده بود.

بنا بر گزارش پیشین، شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد او را با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و برای اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به چهار سال زندان محکوم کرد. این حکم در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی «عینا تأیید شد.»

علی عاقل پیشتر در شبکه اجتماعی ایکس توضیح داده، مصداقی که دادگاه برای اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف» برای او به کار برده، بر اساس این بوده که «خودم را مشروطه‌خواه عنوان کردم و مکررا از خاندان پهلوی حمایت کردم و از بانو فاطمه سپهری که یک انسان پادشاهی‌خواه است حمایت کردم و جلو بیمارستان قائم مشهد روزی که ایشان در بستر بیماری بودند، ویدیویی ضبط کردم و برای ایشان آرزوی سلامتی کردم.»

او همچنین با اشاره به حمایتش از «عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در زندان وکیل‌آباد مشهد»، توضیح داد که به دلیل «این چند مورد شده مصداق عضویت در گروه‌های مخالف و چنین احکام سنگینی برایم صادر کردند.»

علی عاقل که دوم آبان سال گذشته به شعبه ۹۰۶ دادگاه انقلاب اسلامی مرکز استان خراسان رضوی احضار شده بود، پس از مراجعه به این واحد قضایی در مشهد بازداشت شد.

به گفته خسرو علی‌کردی، وکیل دادگستری، این فعال سیاسی که «بدون داشتن وکیل انتخابی» به دادسرا رفت و با اتهام‌هایی از جمله «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» روبه‌رو شده بود و بازپرس «پس از تفهیم اتهام» برای او وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی صادر کرد، اما «به دلیل نداشتن وثیقه مزبور» این فعال سیاسی به زندان منتقل شده و هفتم آبان با سپردن وثیقه آزاد شد.

علی عاقل پیش از آن نیز در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۳۹۶ در مشهد بازداشت شده بود.

XS
SM
MD
LG