لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

امیر شاه‌ولایتی، معترض آسیب‌دیده چشمی، بار دیگر به دادگاه احضار شد


امیر شاه‌ولایتی، معترضی که چشم چپش با شلیک گلوله ساچمه‌ای آسیب دیده است
امیر شاه‌ولایتی، معترضی که چشم چپش با شلیک گلوله ساچمه‌ای آسیب دیده است

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، امیر شاه‌ ولایتی، معترض آسیب‌دیده چشمی، را بار دیگر در رابطه با اتهاماتی از جمله «بغی» احضار کرد.

این معترض مصدوم با انتشار نسخه‌ای از احضاریه دادگاه در صفحه اینستاگرامش نوشته است: «هرچی که حقه»

احضاریه دادگاه امیر شاه‌ولایتی
احضاریه دادگاه امیر شاه‌ولایتی

اتهامات امیر شاه‌ولایتی «فعالیت و تلاش موثر برای پیشبرد اهداف گروه هایی که در برابر حکومت اسلامی قیام مسلحانه کرده و مرکز آنها باقیست (بغی)»، «اخلال در نظم و آسایش عمومی»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق بمب‌گذاری در اماکن عمومی» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت» عنوان شده است. اتهام «بغی» ممکن است مجازات اعدام را در پی داشته باشد. تاریخ تشکیل دادگاه برای رسیدگی به اتهامات منتسب به او روز ۱۰ تیر تعیین شده است.

امیر شاه‌ولایتی که در جریان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» هدف شلیک ماموران حکومت قرار گرفت و بینایی یک چشم خود را از دست داد، تاکنون چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

در تازه‌ترین مورد از این سلسله بازداشت‌ها، او در بهمن ماه ۱۴۰۲ پس از احضار به دادسرای اوین با اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه باغی» و «اقدام علیه امنیت کشور» بازداشت و روز ۲۱ اسفند با قرار وثیقه آزاد شد.

متین حسنی، معترض آسیب‌دیده چشمی اهل بوکان، هم به تازگی از سوی دادگاه‌های انقلاب و کیفری بوکان احضار شده است.

اتهامات این معترض آسیب‌دیده چشمی «اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

متین حسنی در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ هدف شلیک عامدانه به چشم قرار گرفته و بینایی یک چشم خود را از دست داد.

هدف قرار دادن چشمان معترضان به وسیله ماموران جمهوری اسلامی از جمله شیوه‌های سرکوب اعتراضات در سال‌های اخیر بشمار می‌رود.

بنا بر گزارش نهادهای حقوق بشری و رسانه‌های بین‌المللی، دست‌کم ۶۰۰ تن از معترضان «زن، زندگی، آزادی» در سال ۱۴۰۱ هدف شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای ماموران جمهوری اسلامی به چشم‌هایشان قرار گرفته‌اند.

بنا بر اعلام یک عضو هیئت دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ۹۸، هم در فاصله ۲۴ تا ۲۷ آبان، بیش از ۷۰ نفر به دلیل اصابت گلوله‌ ساچمه‌ای به چشم در یکی از بیمارستان‌های تخصصی چشم‌پزشکی ایران تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG