لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

زندگی رهبر مبارزه با آپارتاید بر پرده نقره ای


ادریس البا، هنرپیشه بریتانیایی بازیگر نقش نلسون ماندلا
ادریس البا، هنرپیشه بریتانیایی بازیگر نقش نلسون ماندلا
تنها چند هفته پس از درگذشت نلسون ماندلا، فیلمی از زندگی او در سینماهای آمریکا به نمایش در می آید. فیلم «راهپیمایی طولانی تا آزادی» زندگی این چهره شاخص دوران تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی را به تصویر می کشد؛ از وقتی وکیل و فعال سیاسی بود تا چند دهه حبس در زندان و نهایتاً زمانی که آزاد شد و به ریاست جمهوری آفریقای جنوبی رسید.

ادریس البا، که نقش ماندلا را در فیلم بازی می کند، می گوید: «از داستان آپارتاید در آفریقای جنوبی - کشوری که بر اساس رنگ پوست تقسیم شده بود - تنها ۲۵ سال می گذرد. بنابراین به طور کلی مهم است که دنیا دیگر آن اشتباهات را تکرار نکند.»

روز پنجم دسامبر، فیلم برای نخستین بار روی پرده سینمایی در لندن با حضور دوک و دوشس کمبریج در حال اکران بود که خبر درگذشت ماندلا منتشر شد.

هاروی واینشتاین، تولیدکننده فیلم، می گوید رهبر برجسته آفریقایی پیش از مرگش فرصت یافت تا بخش هایی از فیلم زندگی خودش را ببیند: «فیلم را به نلسون ماندلا نشان دادیم. نگاه کرد و گفت: این منم.»

زندگی ماندلا با همسرش وینی به خاطر سالهای طولانی حبس او از هم پاشید؛ و فیلم بر آنچه که رهبر آفریقای جنوبی در بیست و هفت سال زندانش از دست داد، و مصائبی که خانواده او در آن سال ها متحمل شدند، انگشت می گذارد.

نائومی هریس، بازیگر نقش وینی در فیلم می گوید: «زندگی وینی سفر دشواری بود؛ هیچ لطفی نداشت. شادی و خنده چندانی در زندگی اش نبود.»

فیلم نشان می دهد که ماندلا بعد از آزادی با همسر وینی رو به رو می شود که هنوز خشمگین است و می خواهد به مبارزه ادامه بدهد. اما ماندلای پا به سن گذاشته، به خاطر کشور، دشمنانش را بخشیده و مصمم است کشورش را از سراشیب سقوط به دامن جنگ داخلی نجات بدهدم بازیگر شخصیت ماندلا در فیلم می گوید: «مردم دوست دارند کینه ورزی کنند. ولی می شود به آنها عشق ورزیدن را یاد داد؛ چون عشق به طور طبیعی تری به قلب آدمی راه می یابد.»

فیلم به طور کامل تغییر شخصیت ماندلا از یک مبارز شورشی به رهبری صلحدوست نشان نمی دهد؛ با این حال، فیلم برای ادریس البا نامزدی جایزه گلدن گلوب را به ارمغان آورده است. آقای البا می گوید: «ماندلا همچنان زنده است. او هیچوقت نمی میرد. و من فکر می کنم که این فیلم به شکلی اساسی به ماندگاری ماندلا کمک خواهد کرد.»
XS
SM
MD
LG