لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

ماندلا، نماد یک ایده آل


نلسون ماندلا در زندگی طولانی خود کلاه های زیاد بر سرگذاشت، از وکیل تا فعال سیاسی که برای برچیدن نژادگرایی نهادینه شده، فقر و نابرابری جنگید؛ تا کسی که بدلیل باورهایش به زندان افتاد ، تا نخستین رئیس جمهور غیرسفیدپوست آفریقای جنوبی. او مدت ها پیش از آن که چشم بر جهان فروبندد، به نماد ملتش، پدر کشور خود تبدیل شده بود.

ماندلا بخاطر نقشی که در پایان دادن به آپارتاید بازی کرد از احترام جهانی برخوردار بود. او همچنین سرپرستی روند آشتی ملی را بر عهده داشت که آفریقای جنوبی را از حکومت اقلیت به یک دمکراسی چند فرهنگی حرکت داد، در همین حال از واکنش علیه طبقه حاکم قبلی جلوگیری کرد.

ماندلا در سال های بعدی زندگی اش به پشتیبانی از محرومان با تمرکز بر نبرد با بیماری ایدز، توسعه روستایی و فراهم آوردن امکانات آموزشی برای تنگدستان ادامه داد.


باراک اوباما روز پنجم دسامبرگفت: «دستاوردهای نلسون ماندلا از آنچه می توان از هرانسانی انتظار داشت فراتر می رود. پیکار او الهام بخش دیگر کسانی بود که قول جهانی بهتر، و حقانیت آشتی را باور دارند» و افزود ماندلا «از طریق والایی و فرهمندی خود و اراده قاطع به فداکردن آزادی خود برای آزادی دیگران، آفریقای جنوبی را دگرگون ساخت – و همه ما را به حرکت در آورد. سفر او از یک زندانی به ریاست جمهوری این وعده را که انسان ها – و کشورها – می توانند تغییر کنند و بهتر شوند تقویت کرد. تعهد ماندلا به انتقال قدرت و آشتی با کسانی که او را به زندان انداختند، نمونه ای است که تمام انسان ها باید از آن الهام بگیرند، چه در زندگی ملت ها ، چه در زندگی خصوصی.»

آقای اوباما گفت: «ما احتمالا افرادی مانند نلسون ماندلا را دوباره نخواهیم دید. بنابراین وظیفه داریم بهترین تلاش خود را برای دنبال کردن نمونه ای که او بجا گذاشت بکار بریم: به جای نفرت، تصمیم بگیریم که عشق را چراغ راه خود قراردهیم؛ هرگز تفاوتی را که یک فرد می تواند بوجود آورد دست کم نگیریم، و برای آینده ای که ارزش فداکاری های او را داشته باشد کوشش کنیم.»
XS
SM
MD
LG