لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

وداع با ماندلا: همه جهان در آفریقای جنوبی


حدود ۹۰ رهبر از کشورهای مختلف جهان برای شرکت در مراسم وداع و خاکسپاری نلسون ماندلا، در آفریقای جنوبی گردهم آمده اند.
روز دوشنبه اعلام شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و رائول کاسترو رهبر کوبا، رابرت موگابه، رهبر زیمبابوه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از جمله رهبرانی هستند که در مراسم یادبود روز سه شنبه ۱۰ دسامبر عازم ژوهانسبورگ می شوند. مراسم در استادیوم فوتبال ژوهانسبورگ برگزار می شود و تمایل رهبران مختلف جهان به شرکت در آن حاکی از جذبه و محبوبیت جهانی اولین رهبر سیاهپوست آفریقای جنوبی دارد. نلسون ماندلا روز پنج شنبه در سن ۹۵ سالگی درگذشت.
خبرگزاری رویترز به نقل از کلیسون مانیلا، سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی که در روند تامین امنیت و تدارکات این مراسم بزرگ در زمانی کوتاه مشارکت دارد می گوید: «تمام جهان عازم آفریقای جنوبی است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز از جمله میهمانان خارجی مراسم وداع و خاکسپاری ماندلا است. خبرگزاری رویترز می گوید شاید در این میان اولین ملاقات مستقیم او با باراک اوباما، فراهم شود. هرچند نام آقای روحانی در فهرست اولیه مقامات شرکت کننده به چشم نمی خورد.

از اسرائیل، نه رئیس جمهور و نه نخست وزیر آن کشور در مراسم حضور نخواهد داشت. اسرائیل زمانی متحد رهبران آپارتاید بود که ۲۷ سال ماندلا را پشت میله های زندان نگاه داشتند.

بخش عمده برنامه ریزی برگزاری و میزبانی مراسم بر اساس الگوی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ در این کشور بنا شده است. هرچند آفریقای جنوبی پیش از مرگ ماندلا حاضر به ابراز نظر درباره مراسم تدفین ماندلا نبوده، اما این کشور در واقع سالهاست که خود را برای این مراسم آماده می کند.
آقای مانیلا گفت: «قطعا برنامه ریزی را از مراحل اولیه شروع نکرده ایم. ما سیستمی داریم که به محض وقوع رویدادی در این ابعاد، وارد عمل می شود.»
علاوه بر تمهیدات امنیتی در برگزاری مراسم در استادیوم ۹۵ هزار نفری، طراحی و برنامه ریزی به صورتی است که سعی شده فرصت مقابله غیرقابل پیش بینی میان رهبرانی که روابط تیره دارند، از جمله در جاهایی چون دستشویی پرهیز شود، مثلا میان موگابه و تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا که رابرت موگابه او را «پسر بچه» و «دروغگو» خطاب کرده است.
کسانی که با قبیله متبوع آقای ماندلا موسوم به «مادیبا» نزدیک هستند می گویند این چهره صلح دوست جهان، اگر بود بیشتر طرفدار دست دادن افراد بود تا دشمنی میان آنان. زلدا لا گرانگ، دستیار شخصی نلسون ماندلا که بیش از ده سال با او بود، به رویترز گفته است: «افراد باید روابطشان با مادیبا را تحکیم کنند به این معنی که امیدوارم شاهد دست دادن دشمنان باشیم. این چیزی است نلسون ماندلا برایش تلاش می کرد و افراد را علی رغم اختلافاتشان به هم نزدیک می کند.»

مراسم یادبود در استادیوم فوتبال قرار است ۷ ساعت طول بکشد. این استادیوم در فعالیت های ماندلا نقش پررنگی داشته. در همین مکان بود که ماندلا سه سال پیش آخرین بار در انظار عمومی ظاهر شد و سوار بر یک ماشین کوچک مخصوص بازی گلف، در اختتامیه جام جهانی برای دوستدارانش دست تکان داد.
و در همین مکان بود که ۲۰ سال پیش، دو روز پس از آزادی از زندان، برای ده ها هزار تن از حامیانش سخنرانی کرد که با مشت های گره زده فریاد می زدند: «آماندلا»، این کلمه به زبان زولو و خوسا یعنی قدرت.

از روزی که ماندلا درگذشت، آفریقای جنوبی دستخوش احساساتی شده که از زمان آزادی او از زندان و ۴ سال بعد، پیروزی اش در انتخابات ۱۹۹۴ که سیاهپوستان نیز می توانستند نامزد شوند، بی سابقه بوده است.

روز یکشنبه، مومنان در کلیساها، مساجد و کنیسه‌ ها برای مردی دعا کردند که «پدر ملت» و نماد اتحاد و همبستگی قلمداد می شود. همچنین پیام های تسلیت و یادبود او از سرتاسر جهان شنیده می شد.
غیر از اوباما، سه رئیس جمهوری سابق آمریکا یعنی جیمی کارتر، بیل کلینتون و جرج دبلیو بوش، نیز در ژوهانسبورگ حاضر می شوند. هتل های ممتاز برای میزبانی از میهمانان ارشد بین المللی این روزها به شدت در تلاش هستند.
یکی از کارمندان هتل ۵ ستاره ساکسون به رویترز گفته است: «ما به طور کامل رزرو شده ایم. حتی مجبور شدیم چند اتاق اضافی را برای پاسخگویی به تقاضا اضافه کنیم.»
پس از مراسم بزرگداشت روز سه شنبه، پیکر نلسون ماندلا برای سه روز در ساختمان «یونیون» در پرتوریا می ماند. در همین ساختمان بود که او در سال ۱۹۹۴ سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.
او سپس در روز یکشنبه آینده (۱۵ دسامبر) در گونو، خانه آبا و اجدادی‌ اش در شرق استان کیپ، در ۷۰۰ کیلومتری جنوب ژوهانسبورگ به خاک سپرده خواهد شد.
مراسم خاکسپاری بیشتر جنبه خانوادگی دارد و تنها چند تن از رهبران جهان در آن خواهند بود و مجموعه ای از مراسم رسمی و مراسم سنتی خوسا را دربرخواهد داشت.
پیکر آقای ماندلا در کنار محل خاکسپاری ۳ فرزند از ۶ فرزند او آرام می گیرد: یک دختر نوزاد که در سال ۱۹۴۸ از بین رفت. پسرش تمبی که در سال ۱۹۶۹ در یک سانحه تصادف جان باخت، و پسر دیگرش موسوم به ماکگاتو، که در سال ۲۰۰۵ بر اثر ابتلا به ایدز درگذشت.
XS
SM
MD
LG