لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

اتهام جدید علیه «پل منافورت»؛ او متهم به دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی شد


مولر و اعضای کمیسیون تحقیق، منافورت را به دروغ‌‌گویی به اف‌بی‌آی و کمیسیون ویژه متهم کرده و خواستار آن شده‌‌اند که دادگاه تکلیف پل منافورت را مشخص کند. 
مولر و اعضای کمیسیون تحقیق، منافورت را به دروغ‌‌گویی به اف‌بی‌آی و کمیسیون ویژه متهم کرده و خواستار آن شده‌‌اند که دادگاه تکلیف پل منافورت را مشخص کند. 

«رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، مدعی شد پل منافورت، رئیس پیشین کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، به بازرسان پرونده دروغ گفته و توافق خود با دستگاه قضایی این کشور را نقض کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مولر و اعضای کمیسیون تحقیق، منافورت را به دروغ‌‌گویی به اف‌بی‌آی و کمیسیون ویژه متهم کرده و خواستار آن شده‌‌اند که دادگاه تکلیف پل منافورت را مشخص کند.

در صورتی که دادگاه ادعای مولر و کمیسیون تحقیق را بپذیرد، منافورت امکان عفو را از دست خواهد داد و به زندان خواهد رفت.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در توئیتی از این اقدام رابرت مولر انتقاد کرد

پل منافورت به مدت سه ماه رئیس کارزار انتخاباتی ترامپ بود و در ژوئن سال ۲۰۱۶ در یک نشست با روس‌ها شرکت داشت. نشستی که گفته می‌شود در آن طرف روسی پیشنهاد کرده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون رقیب دمکرات آقای ترامپ ارائه کنند. آن نشست اکنون در کانون بررسی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا قرار دارد؛ تحقیقاتی که از ۱۴ ماه پیش آغاز شده است.

پرزیدنت ترامپ همواره ارتباط خود را با روسیه رد کرده و می گوید دموکرات ها بعد از شکست در انتخابات این تحقیقات را راه انداخته اند.

منافورت ماه اوت سال ۲۰۱۶ از سمت خود استعفا داد، در حالی که اتهام‌هایی درباره او و ارتباطش با ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین مطرح شده بود. در آن زمان اداره ملی مبارزه با فساد اوکراین اسناد و مدارکی را منتشر کرد که نشان می‌داد منافورت نزدیک به ۱۲ میلیون دلار از حزب متبوع یانوکوویچ دریافت کرده است.

وکلای منافورت اما اتهام دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی را رد کرده و گفته‌اند که موکل آن‌ها تمام اطلاعات لازم را در اختیار پلیس فدرال آمریکا قرار داده است.

پل منافورت در ۲۲ اوت ۲۰۱۸ درباره پنج مورد اظهارنامه مالیاتی، ۳ مورد اختلاس و پنهان کردن حساب بانکی در خارج از کشور و دروغگویی و منحرف کردن تحقیقات بازرس مولر، از سوی دادگاهی در ویرجینیا مجرم شناخته شد. وی با پذیرش این اتهام‌ها قول داد در برابر بخشش یا تخفیف مجازات با بازرسان پلیس فدرال همکاری کند.

آن زمان سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اعلام این خبر گفته بود: «این به رئیس جمهوری یا فعالیت‌های انتخاباتی (دونالد ترامپ) در سال ۲۰۱۶، که منجر به پیروزی او شد، مطلقا ربطی ندارد.»

هیات منصفه دادگاهی در ایالت ویرجینیا اواخر مرداد منافورت را در هشت مورد از ۱۸ اتهام عمدتا مالیاتی و بانکی گناهکار تشخیص داد. هر چند او از سوی بازپرس مولر تحت پیگرد قرار گرفته، اما دادگاه فعلی او ربط مستقیمی به آن پرونده ندارد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به این موضوع و در حمایت از رئیس ستاد انتخاباتی سابق خود در توئیتی نوشت: «برای این مرد شجاع احترام زیادی قائل است» و با این که منافورت تحت فشار زیادی قرار گرفته است، «اما نمی‌گذارد که شکسته شود.»

پیش از این برخی گفته بودند که احتمال دارد منافورت به ۳۰ سال زندان محکوم شود، گرچه امکان عفو او از سوی رییس‌جمهوری ایالات متحده هم دور از ذهن نیست.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتی گفته بود که هیچگونه همدستی با روس‌ها در کار نبوده و نوشت پرونده تحت بررسی رابرت مولر با همراهی ۱۷ «دموکرات عصبانی» بر پایه یک «پرونده فریب‌آمیز» که هزینه‌های آن را هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات تامین کرده‌اند، آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG