لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

حکم اعدام ضارب سه روحانی در مشهد به اجرا درآمد


حمله با چاقو به سه روحانی در حرم «امام رضا» در مشهد (آرشیو)
حمله با چاقو به سه روحانی در حرم «امام رضا» در مشهد (آرشیو)

دادگستری خراسان رضوی روز دوشنبه ۳۰ خرداد از اجرای حکم اعدام ضارب سه روحانی در مشهد خبر داد.

غلامعلی صادقی، ‌رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، اتهام عبداللطیف مرادی، متهم این پرونده، را «محاربه از طریق کشیدن اسلحه بر روی مردم به قصد کشتن و «ایجاد رعب و وحشت» اعلام کرد.

روز شانزدهم فروردین سال جاری عبداللطیف مرادی ۲۱ ساله با چاقو به سه روحانی در حرم «امام رضا» در مشهد حمله کرد که منجر به کشته شدن دو نفر از آن‌ها شد. افرادی که مورد حمله آقای مرادی قرار گرفته بودند، «طلاب جهادی» معرفی شدند.

خبرگزاری‌ها ابتدا ضارب را تبعه افغانستان معرفی کردند. اما پس از آن، تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ضارب را «ازبک‌تبار» معرفی و اعلام کرد و گفت که او «یک سال پیش غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده» و در مشهد ساکن بوده است. به گفته مقامات جمهوری اسلامی مرادی دارای «اندیشه‌های تکفیری» بوده و از پیش برای این عملیات آموزش دیده بود.

همان زمان احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی این حادثه را یک «اقدام تروریستی» خواند. وحیدی این جریان را به «کشور‌های غربی و آمریکا» نسبت داد و مدعی شد که «دشمن» سعی می‌کند میان ایران و همسایگانش «اختلاف بیاندازد».

رسیدگی به این پرونده به گفته رئیس کل دادگستری خراسان رضوی به صورت «فوق‌العاده» و در مدت ۷۷ روز از زمان وقوع حادثه بر محله اجرا رسید.

حکم اعدام عبداللطیف مرادی به‌اتهام محاربه، صبح روز ۳٠خردادماه ۱۴٠۱ از طریق چوبه دار در محل زندان وکیل آباد مشهد به مرحله اجرا درآمد.

XS
SM
MD
LG