لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

جزئیاتی از حمله به سه طلبه در حرم «امام رضا» در مشهد؛ یک کشته و دو نفر مجروح


حمله با چاقو به سه طلبه در حرم «امام رضا» در مشهد
حمله با چاقو به سه طلبه در حرم «امام رضا» در مشهد

در پی حمله یک فرد با چاقو به سه طلبه در حرم «امام رضا» در مشهد، دادستان عمومی و انقلاب این شهر اعلام کرد که «ضارب فردی تبعه خارجی است» و تاکنون یکی از سه مضروب جان باخته‌ است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، محمدحسین درودی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین ارائه اطلاعات تکمیلی درباره این حادثه را به «پس از تحقیقات کامل» موکول کرد و گفت پرونده در دادسرا تشکیل شده و بازپرس ویژه قتل در حال بررسی ماجرا است.

همچنین خبرگزاری مهر به نقل از دادستان مشهد نوشت فرد حمله کننده «به همراه چهار همدست‌اش دستگیر شده است.»

بر اساس این گزارش، این ۳ طلبه «جهادی» و «در راه جلسه گروه‌های جهادی حاشیه شهر مشهد برای هماهنگی فعالیت‌های ماه رمضان بودند.»

ایرنا هویت فرد کشته شده، «محمد اصلانی» و «طلبه جهادگر» اعلام کرده و دو فرد دیگر با نام خانوادگی «دارایی» و «پاکدامن» معرفی شده‌اند.

تصویری از سه طلبه مورد حمله قرار گرفته در مشهد
تصویری از سه طلبه مورد حمله قرار گرفته در مشهد

این خبرگزاری دولتی همچنین در حساب توییتری خود عکسی منتشر کرده که ادعا شده تصویر فرد ضارب است.

روابط عمومی آستان قدس رضوی نیز اعلام کرده است که فرد حمله کننده به طلبه‌ها در حرم «دستگیر شده» و ماجرا برای «شناسایی دیگر عوامل پیگیری می‌شود.»

یعقوب‌علی نظری استاندار خراسان رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگاران زمان وقوع حادثه را «حدود ساعت ۱۴ امروز» اعلام کرد و گفت یکی از مضروبان «به علت شدت جراحات» در همان جا درگذشت و وضعیت یکی دیگر از آنها «وخیم» است و «تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد.»

واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی درباره وقوع این حادثه متفاوت است و برخی از کاربران به شادی هواداران جمهوری اسلامی نسبت به حملات مشابه به شهروندان اسرائیلی اشاره کرده‌اند.

برخی نیز به کشته شدن و فشار بیش از حد به مردم ایران از سوی «آخوندها» در جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند و ایجاد ناامنی برای روحانیان را واکنشی به اقدامات حکومت دانسته‌اند.

در حالی که مقامات رسمی از اعلام جزئیات بیشتر درباره این واقعه خودداری کرده‌اند، حسین دلیریان، تحلیلگر دفاعی و امنیتی نزدیک به جمهوری اسلامی، در توییتی با بیان این که محمد اصلانی «خدمات زیادی در جهت مقابله با نفوذ وهابیت در مشهد انجام داده بود» ادعا کرد: «گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که وهابیت پشت صحنه» این حمله بوده است.

شامگاه یک‌شنبه نیز دو طلبه اهل تسنن در گنبد کاووس در استان گلستان به ضرب گلوله کشته شدند.

کانال خبری سنی‌نیوز که اخبار مربوط به سنی‌ها در ایران را پوشش می‌دهد، هویت این دو روحانی ترکمن را «گل‌محمد آخوند پژمان» و «عبدالرحمان خوجه» اعلام کرد و نوشت آن دو پیش از اقامه «نماز تراویح» توسط چند فرد مسلح به سلاح گرم به ضرب گلوله به قتل رسیدند.

XS
SM
MD
LG