لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

بازداشت «شش نفر» به اتهام همکاری در حمله به سه طلبه در مشهد؛ ضارب «ازبک‌تبار» و «دارای تفکرات تکفیری» است


حمله با چاقو به سه روحانی در حرم «امام رضا» در مشهد
حمله با چاقو به سه روحانی در حرم «امام رضا» در مشهد

در حالی که خبرگزاری امنیتی تسنیم عامل حمله روز گذشته به سه طلبه شیعه در صحن حرم امام هشتم شیعیان را «ازبک‌تبار» معرفی کرده و می‌گوید شش نفر به اتهام همکاری با او بازداشت شده‌اند، واکنش گسترده مقامات ایران به این حمله ادامه دارد و ابراهیم رئیسی خواستار پیگیری این پرونده توسط وزارت اطلاعات شده است.

به نوشته تسنیم، که به سپاه پاسداران نزدیک است، ضارب «عبداللطیف مرادی، ۲۱ ساله و ازبک‌تبار» و «دارای تفکرات تکفیری» است، از یک سال پیش غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده است.

در این میان، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه خواستار پیگیری موضوع توسط نهادهای «اطلاعاتی» شد، رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار ریشه‌یابی «عولمل داخلی و خارجی» آن شد و دادستان کل کشور نیز دستور «شناسایی دست‌های پشت پرده» آن را صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران، ابراهیم رئیسی «وزارت اطلاعات» را مکلف کرده است تا «با همکاری همه نهادهای ذی‌صلاح» عوامل «مؤثر» حادثه روز گذشته مشهد را «شناسایی و تحت تعقیب» قرار دهد و نتیجه را «به اطلاع عموم مردم» برسانند.

رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی همچنین گفته است که «قطعاً این حادثه به دست یکی از عناصر منحرف و تحت تأثیر گروه‌های تکفیری آمریکایی صورت گرفته» و آن را «باعث وحدت و انسجام بیشتر از پیش علاقه‌مندان به اسلام و ایران اسلامی» دانسته است.

بعد از ظهر سه‌شنبه سه‌شنبه ۱۶ فروردین‌ماه در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از این حمله انتشار یافت و اندکی بعد دادستان عمومی و انقلاب مشهد اعلام کرد که ضارب آن، یک «تبعه خارجی» است.

خبرگزاری مهر اندکی بعد نوشت فرد حمله کننده «به همراه چهار همدست‌اش» دستگیر شده و این ۳ طلبه «جهادی» در راه «جلسه گروه‌های جهادی حاشیه شهر مشهد» برای هماهنگی فعالیت‌های ماه رمضان بوده‌اند. خبرگزاری دولتی ایرنا هم هویت فرد کشته شده را «محمد اصلانی» و «طلبه جهادگر» اعلام کرد و دو فرد دیگر با نام خانوادگی «دارایی» و «پاکدامن» معرفی شده‌اند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی امروز، در اظهار نظری هماهنگ با سایر مقامات ایران، اظهار داشت: «ضروری است که این موضوع پیگیری شده و عوامل داخلی و خارجی آن ریشه‌یابی شوند.»

۱۶۰ نماینده مجلس مجلس شورای اسلامی هم با صدور بیانیه ای، خواستار «برخورد دستگاه‌های امنیتی و قضایی» با عوامل «پشت صحنه» حادثه صورت گرفته در حرم امام هشتم شیعیان و «تبیین ماهیت» عوامل آن برای مردم شدند.

در میان مقامات قضایی جمهوری اسلامی نیز دادستان کل کشور با واکنش به آن،‌ در نامه ای به دادستان مشهد دستور داد که ضمن «برخورد قاطعانه» با عامل و یا عوامل این حمله، «شناسایی دست‌های پشت پرده» آن را نیز در دستور کار «نیروهای اطلاعاتی و امنیتی» قرار دهد.

محمدجعفر منتظری همچنین در این نامه اعلام کرده است که ضارب «فردی با تفکرات تکفیری» بوده که به «شاگردان مکتب امام جعفر صادق» حمله کرده است.

یعقوبعلی نظری، استاندار استان خراسان رضوی روز گذشته در نخستین ساعت اولیه این واقعه، گفته بود که «بر اساس اطلاعات مسئولین امنیتی» ضارب این سه روحانی دارای «تفکرات تکفیری و استکبار جهانی» بوده است.

این حادثه، واکنش‌های فراوانی نیز در شبکه‌های اجتماعی همراه داشت. برخی از کاربران به شادی هواداران جمهوری اسلامی نسبت به حملات مشابه به شهروندان اسرائیلی اشاره کردند. برخی نیز به کشته شدن و فشار بیش از حد به مردم ایران از سوی «آخوندها» در جمهوری اسلامی اشاره داشتند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG