لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

مصنّف اصلی آثار «بتهوون ژاپن» از سایه بیرون آمد


مامورو ساموراگوچی آهنگساز معروف سبک کلاسیک ژاپن که «بتهوون ژاپن» لقب گرفته است.
مامورو ساموراگوچی آهنگساز معروف سبک کلاسیک ژاپن که «بتهوون ژاپن» لقب گرفته است.

این استاد ژاپنی ۲۰ سال آثار «بتهوون ژاپن» را تصنیف می کرد، اما به کتمان واقعیت پایان داد و لب به سخن گشود.

یک استاد نیمه وقت دانشگاه اقرار کرده که برای دو دهه «سایه نویس» مامورو ساموراگوچی، آهنگساز معروف سبک کلاسیک ژاپن، و دارنده لقب «بتهوون ژاپن» بوده است.

روز چهارشنبه پنجم فوریه مامورو ساموراگوچی در بیانیه ای که در رسانه های ژاپنی منتشر شد، اقرار کرد که به یک مصنف ناشناس پول می داده تا به نام او آهنگ بسازد؛ و از این بابت از هوادارانش عذرخواهی کرد.

سایه نویس این آهنگساز، تاکاشی نیئیگاکی ۴۳ ساله و استاد پاره وقت دانشگاه، روز پنجشنبه برای نخستین بار در برابر خبرنگاران حاضر شد و گفت:
«می دانستم که ساموراگوچی با انتشار آثار موسیقی به نام خود دنیا را فریب می دهد. من به خاطر تصنیف موسیقی برای آقای ساموراگوچی و برخورداری از حمایتش، در این کار همدست او هستم.»

آقای نیئیگاکی می گوید زمانی لب به سخن گشود که دریافت ادامه دادن به این فریب ممکن است بر سرنوشت قهرمانان ورزشی ژاپن که در المپیک زمستانی سوچی شرکت کرده اند، اثر بگذارد:
«می دانستم دائیسوکه تاکاهاشی اسکیت باز می خواهد از «سوناتینو برای ویولون» که من تصنیف کرده ام برای اسکیت نمایشی اش در سوچی استفاده کند. به خودم گفتم اگر این اتفاق بیافتد، آقای تاکاهاشی که نماینده ژاپن در المپیک است، هم شریک دروغ من خواهد بود.»

او گفت از این بابت هم نگران بوده که اگر بعد از المپیک واقعیت افشا شود، یکی از عواقب آن این خواهد بود که دیگران فرصت خواهند یافت تا از ژاپن انتقاد کنند:
«بعد از فکرکردن به این قضیه، خواستم که آقای تاکاهاشی واقعیت را بداند و در المپیک با عزت و احترام ظاهر شود. این کنفرانس را خبری هم برای همین برگزار کردم.»

به گفته رسانه های ژاپن، دائیسو تاکاشی گفته است موزیکی را که برای اجرای برنامه اسکیت نمایشی در سوچی درنظر گرفته بود، عوض نمی کند.

مامورو ساموراگوچی با اجرای «سمفونی هیروشیما» – که برای بزرگداشت قربانیان بمباران اتمی سال ۱۹۴۵ هیروشیما تصنیف کرده بود – به شهرت جهانی دست یافت.

آقای نیئیگاکی گفته است برای ۲۰ آهنگی که در طی ۱۸ سال برای مامورو ساموراگوچی ساخته، از وی ۷ میلیون ین (برابر با ۶۹،۰۰۰ دلار آمریکا) دریافت کرده است – یعنی به طور متوسط کمتر از ۳،۵۰۰ دلار برای هر قطعه موسیقی.

مامورو ساموراگوچی ادعا می کند ناشنواست است. اما آقای نیئیگاکی می گوید به باور وی آقای ساموراگوچی در مورد میزان ناشنوایی اش واقعیت را به طور کامل نگفته است.
XS
SM
MD
LG