لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

ارکستری بدون نوازنده و رهبر


ارکستری بدون نوازنده و رهبر
ارکستری بدون نوازنده و رهبر

سخنگوی ارکستر سازهای زهی پارسیان گفته است: به دستور مقامات ارشاد اسلامی حضور علی رهبری، از رهبران ارکستر سمفونیک جهان در ایران و اجرای برنامه های از پیش تعیین شده متوقف شده است.

نیما زاهدی، سخنگوی ارکستر سازهای زهی پارسیان در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران را مسئول لغو برنامه های از پیش تعیین شده ارکستر سازهای زهی پارسیان در اسفند ماه دانست و افزود مدیرعامل انجمن موسیقی مخالف سفر علی رهبری از اتریش به ایران بود.

هرچند بابک رضایی، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران پیش از این گفته بود: «شخصا با علی رهبری مشکلی ندارم، اما آمدن رهبری منوط به سیاست های هنری است و از دست من خارج است.»

بابک رضایی که مدیر انجمن موسیقی ایران و از نمایندگان اصلی دولت در زمینه موسیقی است، در این گفت و گو روشن نکرد سیاست های هنری را چه کسی تعیین می کند و اصولاً چه ارتباطی با سفر علی رهبری به ایران و اجرای برنامه موسیقی ای دارد که پیش از این پروانه اجرای آنها صادر شده بود.

مسئولیت لغو یک اجرای موسیقی کلاسیک که نیازمند همکاری گروهی از نوازندگان موسیقی و برنامه ریزی یک ساله است، برعهده هر کس یا هر نهادی که باشد، نشانه ای از تصمیم گیری های شتابزده، شبانه و لحظه ای است که گاه با یک پیام تلفنی از فلان مقام حکومتی جایگزین همه آن برنامه ریزها می شود.

یکی از کارشناسان موسیقی در این زمینه گفت: برای لغو برنامه موسیقی ای که پیش از این پروانه اجرای آن صادر شده بود هیچ بهانه قانونی ای وجود نداشت.

اما نگرانی های ناشی از پیامدهای سیاسی یا اجتماعی در حاشیه حضور علی رهبری ایرانی تبار ساکن اتریش باعث شد مدیران دولتی راه چاره لغو برنامه را در این بیابند که نوازندگان سازهای زهی این ارکستر را در اجرای برنامه های موسیقی دفاع مقدس بیابند، پس صدور یک بخشنامه جابجایی نوازندگان سازهای برنجی گروه پارسیان به دیگر گروه های موسیقی را امکان پذیر و در نتیجه ارکستر پارسیان بدون نوازنده ماند.

نیما زاهدی سخنگوی ارکستر پارسیان گفت: «مدیرعامل انجمن موسیقی ایران بهتر از هرکس می دانست که شمار نوازندگان سازهای بادی در ایران به تعداد انگشتان دست می رسد... و قرار نبود به دليل اجرای «سمفونی دفاع مقدس» در شهرستان، برنامه اركستر زهی پارسيان تحت‌الشعاع قرار داده شود.» با این وصف اگر علی رهبری حتا اجازه می یافت به ایران سفر کند، ارکستری بدون نوازنده را بایستی رهبری می کرد.

XS
SM
MD
LG