لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

میراث راوی شانکار در هند


.
.
در شرایطی که راوی شانکار، هنرمند هندی تبار روز سه شنبه ١١ دسامبر در ایالات متحده درگذشت، بسیاری از مردم هند به میراث و ارزشی که این هنرمند سرشناس برای کشورشان بر جای گذاشت، می اندیشند. مردم هند، این هنرمند بزرگ را که موسیقی کلاسیک و سنتی هند را به جهان غرب معرفی کرد، بزرگترین سفیر فرهنگی خود می دانند.

آوای سیتار شانکار، شنوندگان سراسر جهان را مسحور خود کرده بود. او با نواختن موسیقی به وجهه هند در کشورهای غربی احترام و اعتبار بسیاری بخشید. لطیف مانسینگ، سفیر پیشین هند در ایالات متحده می گوید در دهه های ١٩٦٠ و ٧٠ که مردم توجه و علاقه چندانی به هند نشان نمی دادند، او (شانکار) این کشور را در عرصه بین المللی مطرح کرد.

آقای مانسینگ با یادآوری آن دوران می گوید: «به یاد داشته باشید آن دوران که زمان زیادی از استقلال (هند) نگذشته بود و دموکراسی هند هنوز در حد تجربه ای بیش نبود و اقتصاد کشور آشوب زده و بی سر و سامان بود، کشورهای غربی دائماً هند را یک کشور بی اهمیت و حفره سیاه می خواندند. اهمیت کار شانکار در این بود که هند را در مقام کشوری معرفی کرد که فرهنگی غنی و آینده ای درخشان دارد. از این منظر، نقش راوی شانکار و چهره هایی مثل او در معتبر کردن وجهه هند بسیار موثر بود چرا که فقر زمان حال هند را با غنای گذشته و چشم انداز امیدبخش آینده این کشور در برابر دید جهانیان قرار دادند».

صعود به قله شهرت

راوی شانکار زمانی نواختن موسیقی در غرب را آغاز کرد که آموزش سنتی در هند را به طور جدی و عمیق تکمیل کرده بود. اما او زمانی که آمیزه ای از تم های موسیقی هندی را با سبک جاز و کلاسیک غربی درآمیخت، قالب های سنتی را در هم شکست. او با هم نوازی با گروه های راک در کشورهای غربی، به پر کردن شکاف موسیقی بین دو فرهنگ بسیار متفاوت کمک کرد.

در حالی که شانکار نردبان شهرت و محبوبیت در جهان غرب را طی می کرد، در وطن نیز مورد تمجید و ستایش بسیار بود. او از سال ١٩٨٦ تا ١٩٩٢، یکی از اعضای مجلس خواص پارلمان هند بود. او در سال ١٩٩٩ بهارات راتنا، بالاترین نشان غیرن ظامی هند را دریافت کرد. راوی شانکار موسیقی سرود وطنی محبوب و آهنگ های رادیو و تلویزیون دولتی هند را نواخت. او همچنین موسیقی فیلم تعدادی از فیلم های بالیوود را ساخته بود.

موفقیت عظیم شانکار در کمک به احیای میراث ٥ هزار ساله و موسیقی سنتی و کلاسیک هند در اذهان جهانیان در ورای همه این دستاوردها بوده است.

شانکار و درخشش موسیقی هند در جهان

بابول سوپریو، خواننده هندی تبار می گوید شانکار موسیقی کلاسیک هند را در سطح یک ستاره راک ارتقا داد. او می گوید «آنچه که برای من اهمیت دارد جاذبه، شهرت و محبوبیت، فضای روحانی و رایحه ای است که او در موسیقی کلاسیک (هند) به جای گذاشت. میراث راوی شانکار این است که او جنبه جادویی و فریبندگی این نوع موسیقی را که از یادها رفته بود، بار دیگر احیا کرد. آن گرما و زرق و برق و آن حرکاتی که راوی شانکار در موسیقی کلاسیک آفرید یکی از دلایلی است که او را این چنین پسندیده و قابل پذیرش کرد».

لتیت مانسینگ که به مدت بیش از پنج دهه راوی شانکار را می شناخت، می گوید او با نوعی توانایی برای برقراری ارتباط با مردم سراسر جهان متولد شده بود. او می گوید این هنرمند موسیقی که به پاندیتجی نیز معروف است، یک «شخصیت بسیار خارق العاده» داشت.

مانسینگ می گوید: «(شانکار) بسیار اجتماعی و مردمی، بسیار خوش بین و مثبت بود. نوعی حس اشتیاق، حس کنجکاوی در او موج می زد ... در مورد همه چیز نظری داشت، او با حس شوخ طبعی خود همیشه شمع و چراغ هر گردهمایی و جلسه ای بود، روایت تجربیات او همیشه شنیدنی بود. جنبه مثبت شخصیت پاندیتجی این بود که هیچ وقت از اول نمی پرسید این کار چه منفعتی برای من دارد، دستمزد من چقدر خواهد بود».

در هند، یاد راوی شانکار نه تنها در مقام یکی از بزرگترین و معروف ترین چهره های موسیقی جهان گرامی داشته خواهد شد، بلکه او سرشناس ترین فرزند عرصه موسیقی کشور قلمداد می شود.
XS
SM
MD
LG