لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

مکرون میزبان بن‌سلمان؛ ایران، لبنان و امنیت منطقه‌ای محور گفتگو در الیزه


مکرون میزبان بن‌سلمان
مکرون میزبان بن‌سلمان

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پاریس برای بررسی مسائل مختلف منطقه‌ای از جمله ایران، لبنان، اوکراین و مسائل منطقه‌ای دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تمرکز اولیه این دیدار بر حل بحران سیاسی لبنان بود ـ جایی که شکست در انتخاب رئیس جمهوری جدید ـ بحران اجتماعی این کشور را تشدید می‌کند. مکرون و بن سلمان در همین رابطه بر «تعهد خود به پایان دادن به خلاء سیاسی در لبنان» متعهد شدند.

در این دیدار همچنین درباره جنگ اوکراین گفتگو شد و مکرون از «تجاوز روسیه» و تاثیر آن بر غیرنظامیان و امنیت غذایی جهان ابراز نگرانی کرد. با این حال، عربستان سعودی مواضع محتاطانه خود را حفظ و با وجود خودداری از «محکومیت تجاوز روسیه»، بر تمامیت ارضی اوکراین نیز تاکید کرد.

دیدار رئیس جمهوری فرانسه و ولیعهد عربستان سعودی در الیزه، به دلیل مسائل حل‌نشده درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸، انتقاداتی را نیز در فرانسه به دنبال داشت.

در واکنش به خبر این دیدار، برخی فعالان حقوق بشری از مکرون خواستند تا به محمد بن سلمان فشار بیاورد تا جان هفت مرد جوانی را که در عربستان سعودی ـ به دلیل جنایات مرتکب شده در سنین خردسالی ـ با اعدام روبرو هستند، نجات دهد.

XS
SM
MD
LG