لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

تقویت همکاری‌های راهبردی آمریکا و عربستان؛ بلینکن وارد ریاض شد


وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد، برای دیداری دو روزه وارد عربستان شد.

آنتونی بلینکن قرار است در این سفر درباره «همکاری راهبردی میان دو کشور» در مسائل منطقه‌ای و جهانی و طیفی از مسائل دوجانبه، از جمله «همکاری‌های اقتصادی و امنیتی»، گفتگو کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که آنتونی بلینکن در نشست وزیران ایالات متحده و شورای همکاری خلیج فارس برای «بحث در مورد همکاری رو به رشد خلیج فارس» و «ارتقای امنیت، ثبات، تنش زدایی، یکپارچگی منطقه ای و فرصت های اقتصادی در سراسر خاورمیانه» شرکت می‌کند.

انتظار می‌رود او با مقامات ارشد عربستان و همچنین محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی دیدار کند.

بلینکن روز پنجشنبه ۱۸ خرداد، همراه با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، میزبانی مشترک ائتلاف جهانی برای شکست داعش را بر عهده خواهد داشت.

این سفر، دومین سفر یک مقام بلندپایه آمریکایی به این کشور در یک ماه گذشته است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز پیشتر (۷ماه مه) به عربستان سعودی سفر کرده بود.

سفر بلینکن به عربستان در حالی انجام می‌شود که ایران روز سه‌شنبه سفارت خود را در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، بازگشایی کرد.

این تحول چند ماه پس از توافق این دو کشور برای پایان دادن به شکاف عمیق دیپلماتیک روی می‌دهد. توافق تهران و ریاض با میانجیگری چین صورت گرفت که به دنبال گسترش نفوذ خود در خاورمیانه است.

XS
SM
MD
LG