لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

زلنسکی: برخی از رهبران عرب، تهاجم روسیه به اوکراین را نادیده گرفته‌اند


دیدار رییس جمهوری اوکراین و ولیعهد عربستان سعودی. محمد بن سلمان از آمادگی ریاض برای میانجیگری بین اوکراین و روسیه خبر داده است.
دیدار رییس جمهوری اوکراین و ولیعهد عربستان سعودی. محمد بن سلمان از آمادگی ریاض برای میانجیگری بین اوکراین و روسیه خبر داده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در جریان نشست سران اتحادیه عرب در عربستان سعودی، برخی از رهبران عرب را به «نادیده گرفتن جنایات و تهاجم هولناک روسیه به اوکراین» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آی‌۲۴، آقای زلنسکی در نشست جده گفت: «متأسفانه برخی در جهان و همین ‌جا در جمع شما، هستند که در برابر تلاش روسیه برای انضمام غیرقانونی سرزمین‌های دیگر به خاک خود سکوت کرده‌اند.»

رئیس جمهوری اوکراین در سخنان خود خطاب به رهبران کشورهای مسلمان گفت: «اشغال کریمه از سوی روسیه در سال ۲۰۱۴، بر زندگی مسلمانان این شبه‌جزیره تأثیر منفی گذاشت و آن‌ها هدف سرکوب روسیه قرار گرفته‌اند.»

علیرغم فشارهای غرب بر تولیدکنندگان نفت خلیج فارس برای کمک به منزوی ساختن روسیه، یکی از اعضای اوپک پلاس، این کشور‌ها تلاش کرده اند تا در درگیری اوکراین بی‌طرف بمانند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت: «ریاض آماده است تا در این مناقشه ۱۵ ماهه میانجیگری کند.»

ولودیمیر زلنسکی پیش از سفر به ژاپن برای حضور در اجلاس سران گروه هفت، به طور غیرمنتظره‌ای به عربستان سعودی سفر کرده بود تا با رهبران کشورهای عربی دیدار کند.

XS
SM
MD
LG