لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

شورای شهر لس‌آنجلس مانع تخریب خانه مرلین مونرو شد


 مرلین مونرو
مرلین مونرو

شورای شهر لس‌آنجلس روز جمعه به تخریب نشدن خانه مرلین مونرو، بازیگر سرشناس آمریکایی، به‌عنوان یک مکان تاریخی و فرهنگی رأی داد.

مرلین مونرو بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال ۱۹۶۲ میلادی، در این خانه، در منطقه «برنت‌وود» لس‌آنجلس درگذشت.

این پیشنهاد توسط تریسی پارک، یکی از اعضا به شورای شهر ارائه شده بود تا مانع تخریب این خانه شود که به سبک معماری دوران استعماری اسپانیا ساخته شده است.

شورای شهر لس‌آنجلس روز جمعه ۱۷ شهریور، با ۱۲ رأی مثبت و بدون هیچ رای مخالف، این پیشنهاد را پذیرفت و کمیسیون ساختمان و ایمنی شهر، مجوز تخریب خانه را که یک روز قبل صادر شده بود، باطل کرد. بر این اساس، تا پایان بررسی‌های بیشتر درباره ساختمان و موقعیت محلی، ایجاد هرگونه تغییرات عمده در این مکان نیز ممنوع است.

مالکیت این خانه را در حال حاضر، یک شرکت سرمایه‌گذاری در اختیار دارد که با توجه به موقعیت بسیار خوب این ملک در لس‌آنجلس، احتمالا قصد احداث ساختمان جدیدی را دارد.

به گزارش روزنامه لس‌آنجلس تایمز، مرلین مونرو پس از پایان ازدواج سوم خود و جدایی از آرتور میلر، این خانه تک طبقه‌ای به مساحت ۲۷۰ متر مربع را در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی به قیمت ۷۵ هزار دلار خرید. این تنها محل سکونت و خانه مرلین مونرو بود که بخشی از دوران کودکی خود را در یتیم‌خانه و پرورشگاه گذراند و روزهای سختی را تجربه کرد.

مرلین مونرو
مرلین مونرو

مرلین مونرو به دلیل زیبایی و البته زندگی شخصی پرحاشیه خود، یکی از اسطوره‌های هالیوود و ستاره‌های سینمای جهان محسوب می‌شود و با بازی در تعدادی از فیلم‌های تجاری موفق به شهرت زیادی رسید. جسد این بازیگر در اوت ۱۹۶۲ در اتاق خواب این خانه پیدا شد، او هنگام مرگ ۳۶ سال داشت.

این ملک نیم هکتاری که شامل استخر شنا و مهمانسرا می‌شد، در سال ۲۰۱۷ میلادی به مبلغ ۷.۲۵ میلیون دلار به یک شرکت سرمایه‌گذاری فروخته شد و اوایل امسال، شرکت دیگری آن را به مبلغ. ۸.۳۵ میلیون دلار خرید.

هنوز مشخص نیست که هدف از تخریب خانه چیست و این شرکت سرمایه‌گذاری چه برنامه‌ای دارد، ولی انتشار خبر صدور مجوز تخریب موجب خشم اهالی محل و بسیاری از ساکنان لس‌آنجلس شد.

به گزارش لس‌آنجلس تایمز، شورای شهر لس‌آنجلس پیام‌های زیادی از منتقدین دریافت کرد که خواستار تخریب نشدن ساختمان به‌عنوان یک مکان تاریخی و فرهنگی بودند.

با افزایش انتقادها، تریسی پارک تصمیم گرفت تا پیشنهاد حفظ خانه را به شورای شهر ارائه دهد. او در یک کنفرانس خبری گفت: «برای مردم سراسر جهان، مرلین مونرو چیزی بیش از یک نماد فیلم بود.»

مرلین مونرو این خانه را «Cursum Perficio» نامیده بود، یک عبارت لاتین به معنای «سفر من به اینجا ختم می‌شود». این عبارت روی کاشی‌های ایوان جلوی خانه نیز دیده می‌شود.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG