لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

حمایت دولت اوباما از دخالت نظامی در لیبی


نیروهای مخالف معمر قذافی پس از پس گرفتن شهر اجدابیا - ۲۶ مارس ۲۰۱۱
نیروهای مخالف معمر قذافی پس از پس گرفتن شهر اجدابیا - ۲۶ مارس ۲۰۱۱

دولت باراک اوباما از تصمیم دخالت نظامی در لیبی حمایت کرد، ولی می گوید این کشور شمال آفریقا جزء منافع حیاتی ایالات متحده به شمار نمی رود.

رابرت گیتس وزیر دفاع و هیلری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا روز یکشنبه با شرکت در چند برنامه تلویزیونی، از تصمیم آمریکا برای کمک به اعمال منطقه پرواز ممنوع درلیبی دفاع کردند.

گیتس گفت درحالی که لیبی جزء منافع حیاتی آمریکا نیست، اما جزئی از منطقه ای به شمار می رود که جزء منافع حیاتی است. او همچنین گفت خشونت در لیبی می تواند انقلاب ها در مصر و تونس را به خطر بیاندزاد.

خانم کلینتون گفت لیبی جزء منافع ملی حیاتی برای کشورهای بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و دیگر متحدان ناتو و همچنین کشورهای متحد آمریکا در جهان عرب است.

کلینتون به برنامه این هفته شبکه ای بی سی گفت اگر نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی به شهر بنغازی که تحت کنترل شورشیان است هجوم می آوردند، ممکن بود ده ها هزار انسان کشته شوند و صد ها هزار نفر دیگر مجبور به ترک خانه هایشان شوند.

کلینتون و گیتس به یک برنامه شبکه سی بی اس نیز گفتند که اپوزیسیون لیبی ممکن است فاقد یک نیروی سازماندهی شده خوب برای مبارزه باشد، و در حال کمک گرفتن از اعضای ارتش لیبی است که از آقای قذافی بریده اند.

قرار است روز دوشنبه، باراک اوباما، ریس جمهوری آمریکا در سخنانی خطاب به ملت آمریکا درباره نقش آمریکا در لیبی سخن بگوید. این امر پس از آن انجام می شود که برخی از نمایندگان کنگره اعلام کردند که ماموریت کشور و اهداف در لیبی، هنوز روشن نیست.

XS
SM
MD
LG