لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

تلاش نیروهای اپوزیسیون برای تصرف زادگاه معمر قذافی


کاروان شورشیان که خودروهایشان مجهز به سلاح خودکار است، در نزدیکی بن جواد و در حال حرکت به سمت سرت. ۲۸ مارس ۲۰۱۱

نیروهای اپوزسیون لیبی برای بدست گرفتن کنترل شهر سرت، زادگاه معمر قذافی تلاش می کنند. نیروهای مخالف قذافی، رهبر لیبی از اقدامات نظامی تحت رهبری ناتو که با حمایت سازمان ملل متحد انجام می شود، بهره برده اند.

نیروهای دولتی از مواضع خود واقع در شهرهای شرق سرت عقب کشیده اند و این امر، شورشیان را قادر ساخته است که در بزرگراه سواحل شمالی لیبی، پیشروی کنند.

به نظر می رسد نیروهای مخالف قذافی در حال حاضر با مقاومت گروهی از نظامیان وفادار به قذافی در حوالی شهر سرت مواجه شده اند. شورشیان گفته بودند که آنان کنترل سرت را بدست گرفتند، اما شاهدان در این شهر گزارش داده اند که هیچ نشانه ای از حضور شورشیان مشاهده نمی شود.

یکی از ساکنان شهر راس لانوف که روز یکشنبه بار دیگر به تصرف نیروهای اپوزسیون در آمد، می گوید نیروهای شورشی همزمان با حرکت به سمت غرب، سلاح ها را جمع آوری می کنند.
یک کارگر نفت می گوید این حقیقت که شورشیان قادر بودند سلاح ها را جمع آوری کنند سندی است که قدرت آنان را درحالی که به سمت سرت حرکت می کنند، نشان می دهد.

در سرت، ساکنان شهر می گویند صدای چند انفجار را شنیدند که به نظر آنان ناشی از عملیات هوایی بامداد روز دوشنبه نیروهای ائتلاف بوده است.

به نظر می رسد حملات مورد حمایت سازمان ملل متحد، برای تغییر روند جنگ در لیبی به سود مخالفان بوده است. نیروهای اپوزسیون تا پیش از این در حال شکست بودند و اکنون به نیروهای حامی رهبر لیبی حمله می کنند.

در طرابلس، پایتخت لیبی موسی ابراهیم، سخنگوی دولت اقدامات ناتو را تقبییح کرد و گفت :« غرب، ناتو، به روشنی در این درگیری داخلی جانبداری می کند.» او اضافه کرد «این اقدام غیر قانونی است و شورای امنیت سازمان ملل متحد اجازه انجام آن را نداده است و اقدامی غیر اخلاقی است»
تلویزیون دولتی لیبی، روز دوشنبه تصاویری از غیر نظامیان را نشان داد که گفته شد در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به سبها، در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب طرابلس مجروح شدند. این گزارش بطور مستقل تایید نشده است.

ناتو که می گوید در درگیری لیبی جانبداری نمی کند، اکنون کنترل کامل ماموریت نظامی در لیبی که اعمال منطقه پرواز ممنوع و همچنین انجام اقدامات دیگر برای حفاظت از جان غیر نظامیان است را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG