لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

آمریکا استفاده از نیروی مرگبار در لیبی را محکوم کرد


آمریکا استفاده از نیروی مرگبار در لیبی را محکوم کرد

ایالات متحده قویا استفاده از نیروی مرگبار علیه معترضان در لیبی را محکوم و اعلام کرد «گزارش های معتبری» دریافت کرده است که نشان می دهد صدها نفر در نا آرامی های لیبی کشته و یا زخمی شده اند.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز یکشنبه گفت آمریکا «اعتراض شدید خود را به استفاده از نیروی مرگبار علیه معترضان آرام» بیان کرده است. او گفت مسوولان لیبی تعهد خود را به حمایت از حقوق معترضان بیان کرده اند. وی از دولت لیبی خواست «تا به تعهداتش عمل کند.»

کراولی گفت ابعاد خشونت ها در لیبی معلوم نیست چرا که لیبی مانع دسترسی رسانه های بین المللی و گروه های مدافع حقوق بشر شده است.

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نیز سرکوب معترضان توسط دولت لیبی را محکوم کرد و خواستار پایان خونریزی ها شد. کاترین اشتون گفت: «پایان یافتن خشونت ها بسیار حائز اهمیت است.»

لیبی به اتحادیه اروپا هشدار داده است که اگر به حمایت از اعتراضات دموکراسی خواهان ادامه دهد، لیبی همکاری های خود را در ارتباط با مسئله مهاجرت به حالت تعلیق در می آورد.

مجارستان روز یکشنبه اعلام کرد که سفیرش در طرابلس هفته گذشته فراخوانده شده و این پیام از سوی مسوولان لیبی به او داده شد. مجارستان در حال حاضر ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

نگرانی ها در خصوص ورود مهاجران به اروپا به ویژه در ایتالیا وجود دارد، کشوری که محل ورود افرادی است که به دنبال زندگی جدید در اروپا هستند. ایتالیا اکنون نیز با موجی از ورود مهاجران تونسی مواجه است که به دنبال انقلاب در تونس، وارد ایتالیا شده اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید در درگیری های سه روز اخیر در لیبی ۱۷۳ نفر کشته شده اند. منابع بیمارستانی در شهر بن غازی، دومین شهر بزرگ لیبی می گویند دست کم ۲۰۰ نفر در سرکوب های اخیر کشته و شمار زیادی نیز مجروح شدند.

مسوولان بیمارستانی در لیبی می گویند روز یکشنبه پس از تیراندازی ماموران دولتی به جمعیت عزادار معترض در شهر بن غازی، دست کم ۲۰ نفر از معترضان کشته شدند.

شاهدان در بن غازی می گویند نیروهای امنیتی به عزادارانی شلیک کردند که در مراسم تشییع معترضانی که یک روز قبل کشته شده بودند، حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG