لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان ضد دولتی در لیبی و یمن


مخالفان دولت یمن در صنعا تجمع کرده و برای استعفای علی عبدالله صالح، رییس جمهوری شعار دادند
مخالفان دولت یمن در صنعا تجمع کرده و برای استعفای علی عبدالله صالح، رییس جمهوری شعار دادند

تظاهرات با هدف برقراری دموکراسی و آزادی همچنان در چندین کشور عرب ادامه دارد.

در حالیکه هزاران نفر از فعالان طرفدار دموکراسی در بحرین در پی عقب نشینی نیروهای امنیتی به میدان اصلی شهر باز گشتند، نیروهای امنیتی در لیبی و یمن به سوی تظاهر کنندگان ضد دولتی تیراندازی کردند.

شاهدان عینی و گزارشگران در لیبی می گویند نیروهای امنیتی ۱۵ نفر از تظاهر کنندگان را که روز شنبه برای شرکت در مراسم خاکسپاری کشته شدگان پیشین اجتماع کرده بودند در بن غازی با تیراندازی به سوی آنان به قتل رساندند. برخی از ساکنان می گویند تیراندازان زبده پس از آنکه برخی از عزاداران به سوی یک ساختمان نظامی حمله ور شدند به روی آنان آتش گشودند.

مقام های لیبی نیز روز شنبه کلیه خدمات اینترنتی را قطع کردند.

مقام ها همچنین در یمن می گویند پلیس به سوی مخالفان که روزانه از دانشگاه صنعا به سوی مرکز شهر راهپیمائی می کنند آتش گشودند و دست کم یک نفر را به قتل رساندند. طرفداران علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن که مجهز به چماق و چاقو بودند به تظاهر کنندگان حمله کرده و آنها نیز با پرتاب سنگ واکنش نشان دادند.

در بحرین هزاران نفر از تظاهر کنندگان جناح مخالف، روز شنبه به میدان اصلی منامه بازگشتند و در آنجا چادرهائی برپا کردند. این اقدام در پی دستور دولت به پلیس و نیروهای نظامی برای عقب نشینی انجام گرفت.

خانوده الخلیفه که حاکمیت بر بحرین را در دست دارند به اکثریت شیعه آن کشور پیشنهاد کرده اند که در یک گفت و شنود شرکت کنند. آن گروه که از جناح مخالف است خواستار اصلاحات دموکراتیک و از جمله لغو قانون اساسی سلطنتی هستند.

و در الجزیره پلیس از راهپیمائی صدها نفر از مخالفان جلوگیری به عمل آورد. این تظاهر کنندگان که به سوی میدان مرکزی شهر حرکت می کردند شعار «الجزایر آزاد و دموکراتیک» را سر داده بودند ولی پلیس آنها را متوقف کرد و به عقب باز گرداند.

XS
SM
MD
LG